Nutukimas (antsvoris). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Nutukimas – organizmo būsena, arba liga, kai žmogaus ar gyvūno kūne yra pernelyg didelis riebalinio audinio kiekis, imantis trukdyti normaliam organizmo funkcionavimui. Didelis nutukimas gali sukelti ar sukelia pavojų sveikatai ar gyvybei. Tik 1-2 proc. žmonių nutunka dėl sutrikusios medžiagų apykaitos. Greitai nutunkama valgant daug riebaus bei saldaus maisto. Antsvorį dažniausiai turi tie, kurie mažai juda.

Medicininis gydymas

Medikamentinis gydymas

Gydymas medikamentas dažniausiai rekomenduojamas tik tuomet, kai nepavyksta svorio numesti sportuojant ir sveikai maitinantis. Šiuo metu nutukimui gydyti yra patvirtinti trys medikamentai: sibutraminas, orlistatas ir rimonabantas. Svarbu žinoti, jog net ir vartodami vaistus, turėsite laikytis specialios dietos ir pratimų plano. Be to, nors šie vaistai ir padeda atsikratyti nepageidaujamų kilogramų, tačiau nustojus juos vartoti galite priaugti dar daugiau svorio nei netekote, todėl sveikai maitintis bei sportuoti būtina ir baigus gydymą.

Šie vaistai nerekomenduojami jaunesniems nei 18 metų asmenims, nes nėra žinomas jų galimas neigiamas poveikis brendimo procesui ir vėlesniems mitybos įpročiams.

Įrodyta, kad vienas plačiausiai skiriamų ir efektyviausių vaistų svoriui mažinti yra sibutraminas. Šis vaistas teigiamai veikia lipidų apykaitą, sumažina pilvinį nutukimą bei arterinį kraujo spaudimą, jo vartojant pagerėja glikemijos kontrolė.

Chirurginis gydymas
 Nutukimą gydyti operaciniu būdu rekomenduojama tik tiems žmonėms, kurių KMI yra didesnis nei 40, arba jei KMI yra tarp 35 ir 40, ir pacientas serga nutukimo sukeltomis ligomis. Operacijos, kurių tikslas yra svorio mažinimas, vadinamos bariatrinėmis.
 
Viena iš žinomiausių nutukimo gydymo operacijų – skrandžio apjuosimo reguliuojama juosta operacija. Jos metu ant skrandžio laparoskopiniu būdu uždedama speciali juosta, ribojanti maisto, telpančio į skrandį tūrį. Po tokios operacijos užteks nedidelio maisto kiekio, kad pasijustumėte sotus.Skrandžio juosta vėliau gali būti nuimama.
 
Kita Lietuvoje atliekama operacija – skrandžio sumažinimas ir apylankų formavimas. Jos metu suformuojamos apylankos ir sumažinamas virškinamojo trakto ilgis (maistas aplenkia dalį skrandžio ir žarnyno), todėl mažiau maisto medžiagų rezorbuojama. Taip pat sumažinamas skrandžio tūris, todėl žmogus greičiau pasijunta sotus.
 
Taip pat į skrandį 6 mėnesiams gali būti įdedamas specialus balionas, kuris pripildomas distiliuoto vandens, išsipučia ir užima didžiąją skrandžio dalį.Balionas sumažina skrandžio tūrį ir daug greičiau, nuo mažesnio maisto kiekio pasisotinama. Tačiau išėmus balioną svoris neauga tik tada, jei laikomasi to paties, kaip ir su balionu, mitybos režimo, sveikos gyvensenos principų.
 
Visos minėtų nutukimo operacijų metu galimos komplikacijos (kraujavimas, infekcijos), po jų gali varginti ilgalaikiai virškinimo trakto sutrikimai: pykinimas, širdies skausmai, vėmimas, viduriavimas. Po operacijų organizmas įsisavina ne tik mažiau maisto, bet ir mažiau vitaminų, maistingųjų medžiagų, todėl padidėja tikimybė susirgti anemija, osteoporoze ir kitomis vitaminų trūkumo sukeltomis ligomis. 

Į viršų