Nutukimas (antsvoris). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Nutukimas – organizmo būsena, arba liga, kai žmogaus ar gyvūno kūne yra pernelyg didelis riebalinio audinio kiekis, imantis trukdyti normaliam organizmo funkcionavimui. Didelis nutukimas gali sukelti ar sukelia pavojų sveikatai ar gyvybei. Tik 1-2 proc. žmonių nutunka dėl sutrikusios medžiagų apykaitos. Greitai nutunkama valgant daug riebaus bei saldaus maisto. Antsvorį dažniausiai turi tie, kurie mažai juda.

Ligos eiga

Svoris įvertinamas pagal kūno masės indeksą (KMI) – ūgio ir svorio santykio rodiklį, gaunamą kūno svorį (kilogramais) padalijus iš kvadratu pakelto ūgio (metrais). Normalus KMI yra 18,5-24,9. Jei KMI yra 25-29,9 – tai antsvoris, jei 30-34,9 – I-ojo laipsnio nutukimas, jei 35-39,9 – II-ojo laipsnio nutukimas, o jei KMI viršija 40 – III-ojo laipsnio nutukimas. Per mažu svoriu laikoma, kai KMI yra mažiau nei 18,5.
Pagrindinis nutukimo požymis – per didelis kūno svoris (apskaičiuojamas pagal KMI). Dažniausiai riebalai kaupiasi liemens (,,obuolio” tipo nutukimas), klubų ir šlaunų srityse (,,kriaušės” tipo nutukimas). Sergant antinksčių liga, riebalai kaupiasi daugiau viršutinėje kūno dalyje: veido (vadinamasis ,,mėnulio” veidas), sprando, krūtinės ir liemens srityje. Esant didesniam nutukimui, atsiranda dusulys fizinio krūvio metu, greitesnis nuovargis, padidėjęs prakaitavimas. Vėliau atsiranda su nutukimu susijusių ligų simptomai. Ne tiek sunku svorį sumažinti, kiek jį išlaikyti! Koreguojant mitybą svorį galima gana žymiai sumažinti per kelis mėnesius.

Į viršų