Meteorizmas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Meteorizmas – pilvo išsipūtimas dėl žarnose susikaupusių dujų. Tai yra simptomas, būdingas tam tikriems sindromams, ligoms arba pasireiškiantis kaip atskiras požymis.

Priežastys

Dujų žarnyne atsiranda piemiausia todėl, kad valgant nuryjama nemažai oro (maždaug 2-3 ml su kiekvienu kąsniu). Viena jo dalis pasišalina atsirūgstant, o kita patenka į žarnyną. Tokiu būdu žarnyne atsiranda deguonies ir azoto.

Meteorizmas gali varginti kada netoleruojama pieno produktų, t.y. sergant įgyta arba įgimta laktazės trūkumo liga. Tokiems žmonėms trūksta piene esančių angliavandenių – laktozės virškinimo fermentų, todėl žarnyne vyksta puvimas, sukeliantis daug dujų. 
Pilvo pūtimo priežastis gali būti ir vidurių užkietėjimas. Šis negalavimas yra gana paplitęs: daugiau kaip 30 proc. vyresnių nei 60 metų amžiaus moterų ir daugiu kaip 20 proc. vyrų skundžiasi užkietėjusiais viduriais. 
Taip pat dujų kiekis gali padidėti, o jų pasišalinimas pasunkėti pavartojus antibiotikų ar kitų vaistų, sergant žarnyno infekcinėmis ligomis, dirgliosios žarnos sindromu, žarnyno nepraeinamumu, vėžiu ar kt. Meteorizmą gali sukelti ir kasos fermentų trūkumas. 

Nejudrus gyvenimo būdas, sėdimas darbas, nereguliarus valgymas, gazuoti gėrimai, tam tikras maistas (pupelės, žirniai, kopūstai ir kt.) taip pat skatina dujų kaupimąsi žarnyne.

Į viršų