Kepenų cirozė. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Kepenų cirozė – tai lėtinė kepenų liga, kai pažeistų kepenų ląstelių vietą užpildo jungiamasis audinys (formuojasi „randai“), todėl nyksta normali kepenų struktūra, sutrinka kraujotaka per kepenis ir vystosi jų nepakankamumas.

Patarimai ir profilaktika

Viena pagrindinių cirozės profilaktikos priemonių – saikingas alkoholio vartojimas. Alkoholis – ne tik dažniausia kepenų cirozės priežastis, bet jis labai pablogina ir kitų kepenų ligų eigą, skatina jų progresavimą. Jei nutraukiamas alkoholio vartojimas, net sergant ciroze, kepenų ligos eiga gali labai pagerėti. Kita dažna kepenų cirozės priežastis – B ir C hepatitų virusai, kurie plinta per kraują, lytiniu keliu. Svarbu sustabdyti jų plitimą, todėl visi donorai turi būti tikrinami dėl virusinių hepatitų, turi būti naudojami sterilūs medicinos instrumentai, medicinos personalas turi naudoti gumines pirštines, kaukes, vengti tiesioginio kontakto su infekuotais organizmo skysčiais. Didelę riziką užsikrėsti turi narkomanai, prostitutės ir asmenys, turintys atsitiktinių lytinių santykių, todėl jie skatinami nenaudoti jau naudotų švirkštų, naudotis prezervatyvais. Nuo hepatito B galima pasiskiepyti, ypač tai turėtų padaryti rizikos grupės žmonės – medicinos personalas, dializuojami ligoniai, sergantieji hemofilija (jiems gali būti dažnai perpilamas kraujas), policininkai, gaisrininkai ir pan. Nuo B hepatito taip pat turi būti skiepijami kūdikiai ir vaikai. Užsikrėtus hepatito B ar C virusu svarbu, kuo anksčiau pradėti gydymą.
Sergant ciroze draudžiama vartoti alkoholį, kadangi jis labai skatina kepenų ligos progresavimą. Maitintis reikia reguliariai, su maistu turi būti gaunama pakankamai baltymų, vitaminų ir mikroelementų. Rekomenduojama nevartoti riebaus, kepto, aštraus maisto, atsiradus ascitui reikia riboti druskos kiekį maiste, vartoti mažiau gyvulinės kilmės baltymų. Nepatartina dirbti sunkaus darbo, darbo su toksinėmis medžiagomis (acetonu, lakais, benzinu ir kt.). Reiktų atsargiai vartoti kitus vaistus, nes dėl kepenų ligos gali pasikeisti jų poveikis, taip pat jie gali toksiškai veikti kepenis, benzodiazepinų grupės vaistai gali pasunkinti hepatitinę encefalopatiją. Dėl kitų vaistų vartojimo taip pat geriau pasikonsultuoti su gydytoju.

Į viršų

Gydytojai

Pilvo chirurgas | abdominalinės chirurgijos gydytojas

Vilnius

Gastroenterologas

Vilnius

Gastroenterologas, Echoskopuotojas, Endoskopuotojas

Reitingas

Vilnius

Į viršų