Disbakteriozė (disbiozė). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Disbakteriozė (disbiozė) – tai normalios žarnyno mikrofloros sudėties bei savybių pasikeitimas. Žarnyne yra apie 1-3 kg įvairių bakterijų. Didžioji dalis – tai „gerosios“ žarnyno bakterijos. Kai „blogųjų“ bakterijų kiekis žarnyne ima vyrauti, išsivysto disbakteriozė. Optimaliausia, kai gerosios bakterijos sudaro 85 proc., o blogosios 15 proc.

Būdingiausias žarnyno disbakteriozės simptomas – tuštinimosi sutrikimas. Ligonis dažnai viduriuoja, kartais užkietėja viduriai, jam pučia pilvą, jis yra skausmingas, juntamas nemalonus skonis burnoje, gali būti elgsenos pokyčių: bloga nuotaika, irzlumas, apatija. Užsitęsus ligai gali išsivystyti nagų deformacija, pradėti slinkti plaukai. Disbakteriozei būdingas virškinimo sutrikimas bei pilvo skausmas.

Disbiozė gali susidaryti ne tik žarnyne, bet ir ant odos, makštyje (makšties kandidozė), burnoje (burnos kandidozė, blogas burnos kvapas), nosyje (lėtinė sloga), prienosiniuose sinusuose (lėtinis sinusitas) ar ausyse (otitas).

Esant disbaketiozei vargina pilvo pūtimas, gali pasireikšti su disbioze susijusių negalavimų: dėmėta oda, išskyros iš makšties, deginimo jausmas burnoje, nemalonus burnos kvapas, ausų niežėjimas, lėtiniai nuolat pasikartojantys sinusitai, tonzilėse formuotis tonzilolitai.

Priežastys

Disbakteriozę, arba organizmo žarnyne esančių bakterijų pokyčius gali sukelti tam tikros ligos, pavyzdžiui: diabetas, lėtinės virškinamojo trakto ir lėtinės infekcinės ligos. Taip pat imuninės sistemos silpnėjimas, stresas, netinkamas gyvenimo būdas, netinkama mityba, jonizuojančios spinduliuotės poveikis. Dažnai disbakterioze suserga tie žmonės, kurie gydosi įvairiais cheminiais preparatais, įskaitant ilgalaikį antimikrobinių medžiagų vartojimą (ypač neracionalus plataus veikimo spektro antibiotikų vartojimas), taip pat gydymasis chemoterapija ir imunosupresiniais vaistais, nes daugelis jų slopina arba naikina organizmui reikalingas bakterijas, normaliai esančias žmogaus žarnyne, pavyzdžiui, įvairaus pobūdžio antibiotikai naikina ne tik patogenines bakterijas, bet ir normalią organizmo mikroflorą. Dėl disbakteriozės sutrinka maisto sudėtinių dalių virškinimas, jų įsisavinimas.

Į viršų

Gydytojai

Gastroenterologas

Vilnius

Gastroenterologas

Reitingas

Vilnius

Pilvo chirurgas | abdominalinės chirurgijos gydytojas

Vilnius

Į viršų