Diarėja. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Diarėja (viduriavimas) – tai dažnas tuštinimasis neįprastai skystos konsistencijos išmatomis, kurių kiekis didesnis negu 250 g per parą. Diarėją dažnai lydi pilvo skausmai, pykinimas, vėmimas. Ji gali būti ūmi arba lėtinė (trunkanti ilgiau nei 2–3 savaites).

Priežastys

Diarėją gali sukelti ir virusinės arba bakterinės kilmės infekcijos (virusai, bakterijos, grybeliai, pirmuonys) bei apsinuodijimas maistu. Nustatyti maisto kokybės ir įvertinti, ar jis nėra užkrėstas mikroorganizmais vien jį apžiūrėjus ir apuosčius, ne visada įmanoma. Nors sugedusį maistą atskirti gali būti nesunku, bet mikroorganizmais užkrėstas maistas dažniausiai atrodo normaliai ir yra įprasto skonio. Suvalgius tokio maisto į virškinamąjį traktą patekę mikroorganizmai sukelia diarėją. Kai kurios bakterijos (dažniausiai stafilokokai) dirgina virškinamąjį traktą išskirdami toksinus. Diarėja pasireiškia suvalgius tokiais toksinais užkrėsto maisto, net jei pačių mikrooragnizmų jame nėra. Šie toksinai ženkliai greičiau (per porą valandų nuo maisto suvartojimo) paveikia žarnyno gleivinę nei įprastos bakterinės infekcijos metu. Ją gali sukelti ir bakterijos ar virusai, perduodami kontaktiniu būdu (žmogaus žmogui), todėl būtina kaskart pasinaudojus tualetu nusiplauti rankas. Viduriavimą gali sukelti ir antibiotikų vartojimas, nes antibiotikai pažeidžia normalią žarnyno mikroflorą. Tai pat diarėja – dažnai pasitaikantis įvairių ligų požymis, dažniausiai sąlygojamas sanitarijos taisyklių pažeidimų. Tai labai aktuali problema, ypač mažų vaikų. Tai gali būti dažnas vaikų maitinimas iš buteliukų, kuriuos labai sunku gerai išplauti, nevalyto upės, šaltinio ar tvenkinio vandens gėrimas, rankų priežiūros higienos nepaisymas (kai jos neplaunamos prieš valgį), lėkščių, puodelių, šakučių, šaukštelių ir šaukštų plovimas tik vandeniu arba iš viso jų neplovimas, tuštinimasis ne išvietėje (ekskrementų mėtymas kur papuola).

Pagrindinė lėtinio viduriavimo priežastis yra dirgliosios žarnos sindromas ir bakterijos ar virusai, perduodami kontaktiniu būdu (žmogaus žmogui).

Į viršų