- Simptomai
- Priežastys
- Ligos eiga
- Tyrimas
- Medicininis gydymas
- Natūralus gydymas
- Patarimai ir profilaktika
Vidurių užkietėjimas (prietvaras) vaikų amžiuje, tai būklė, kuomet vaikas tuštinasi rečiau nei 3 kartus per savaitę, arba vidurių užkietėjimas gali būti diagnozuojamas, jei vaikas tuštinasi ir dažniau nei 3 kartus per savaitę, jei yra: skausmingas tuštinimasis, išmatų susilaikymo simptomai (enkoprezė, periodinis labai gausus išmatų pasišalinimas, palpuojant dariniai pilvo ertmėje ar tiesiojoje žarnoje).
Natūralus gydymas
FITOTERAPIJA (gydymas augalais)
Duokite vaikui valgyti virtų džiovintų pupelių, slyvų, kriaušių, figų, avižų ir riešutų. Visi šie maisto produktai yra puikus tirpios ląstelienos, žarnyne virstančios į želė ir padedančios suminkštinti išmatas, šaltinis. Padidinę ląstelienos kiekį, duokite gerkite daugiau vandens. Ląsteliena labai gerai sugeria vandenį, todėl jeigu vaikas gers jo ne tiek, kiek reikia, išmatos gali tapti smulkios, kietos, o tuštinimosi procesas skausmingas.
Citrinų sultys yra natūralūs vidurių paleidžiamieji vaistai. Rytą ant tuščio skrandžio duokite išgerti puodelį kokio nors kito karšto gėrimo. Žolelių arbata, arbata be kofeino arba puodelis karšto vandens su citrinų sultimis ir medumi taip pat stimuliuoja gaubtinę žarną.
Trintos gysločių sėklos. Išmaišykite 1-2 arbatinius šaukštelius trintų gysločių sėklų puodelyje karšto vandens. Pamirkykite dvi valandas, pagardinkite citrina, medumi ir duokite gerkti. Gysločių sėklos žarnyne virsta užpildančia mase, jos yra pagrindinė nereceptinių vidurių paleidžiamųjų vaistų sudedamoji dalis. Sėklų rasite daugelyje vaistinių ir sveiko maisto parduotuvių. Jas galite vartoti kartu su sėmenimis.
Sėmenys. Juose yra daug ląstelienos bei omega-3 riebalų rūgščių, naudingų širdžiai ir kraujo apytakos sistemai. Du ar tris kartus per dieną duokite suvalgyti po valgomąjį šaukštą maltų sėklų, kurių nusipirksite sveiko maisto parduotuvėse. Sėklas galite sumaišyti su pusryčių dribsniais, apibarstyti jomis virtus obuolius ar įmaišyti į vaisių kokteilį. Arba sumalkite sėklas preiskonių malūneliu ar kavamale, padėkite jas į šaldytuvą ir įberkite pusę arbatinio šaukštelio į apelsinų sultis.
Kiaulpienių arbata, kuri lengvai laisvina vidurius, sureguliuoja žarnyno peristaltiką. Puodelyje verdančio vandens išmirkykite arbatinį šaukštelį smulkintų džiovintų šaknų ir duokite gerti po puodelį tris kartus per dieną. Džiovintų kiaulpienių šaknų rasite sveiko maisto parduotuvėse.
Paprastos slyvos yra vienas seniausių naminių vaistų nuo vidurių užkietėjimo. Jose gausu ląstelienos (1 g vienoje slyvoje). Taip pat džiovintos slyvos turi veikliosios medžiagos dihidroksifenilo izatino, kuris stimuliuoja žarnų susitraukimus ir sukelia norą tuštintis.
Razinos. Jose irgi daug ląstelienos, be to jos turi vyno rūgšties, pasižyminčios vidurių laisvinamuoju poveikiu. Atlikus tyrimą, kurio metu žmonės per dieną suvalgydavo nedidelę dėžutę razinų, paaiškėjo, kad maistui nuslinkti žarnynu prireikė perpus mažiau laiko nei įprastai.
(1001 NAMINIS VAISTAS: padeda išspręsti kasdienius negalavimus. Alma littera, 2007 m.)
Bulvių sultys. Jos skatina žarnyno peristaltiką, ir todėl tinka vidurių užkietėjimo atveju.
Griežčių sultys. Vartojamos nuo vidurių užkietėjimo.
Morkų sultys. Sergant vidurių užkietėjimu, rekomenduojama prieš valgį išgerti stiklinę sulčių, geriausiai ryte.
Ridikų sultys. Šios sultys žadina apetitą ir skrandžio sulčių išsiskyrimą, skatina žarnyno peristaltiką, todėl tinka vartoti vidurių užkietėjimo atveju. Esant virškinimo sutrikimams, pabrinkimams, ridiko sultis sumaišyti su medumi santykiu 1:1 ir gerti po 0,5 stiklinės 2-3 karus per dieną.
Svogūnų sultys. Po arbat. šaukštelį 3 kartus per dieną prieš valgį).
Gvazdikėlis. Atskiedus eterinį gvazdikėlių aliejų, gautas nuoviras, vartojant mažomis dozėmis, gerai malšina žarnyno mėšlungį, viduriavimą.