Vaikų viduriavimas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Viduriavimu tuštinimasis laikomas tuomet, kai vaikas per dieną kelis kartus pasituština skystomis arba vandeningomis išmatomis. Išmatos košelės ar vandeningos konsistencijos, kartais gleivėtos, žalios, su krauju ar pūliais. Vaikų viduriavimas gali būti ūmus (prasideda staiga ir tęsiasi kelias iki kelių savaičių) arba lėtinis (nuolatinis).

Komplikacijos

Dažniausiai viduriavimas nesukelia komplikacijų. Viduriavimas gali komplikuotis mažiems vaikams, kūdikiams ir naujagimiams, taip pat vaikams sergantiems lėtinėmis ligomis (cukriniu diabetu) ar turintiems imuninės sistemos sutrikimų (ilgą laiką vartojantiems gliukokortikoidus, gydytiems spinduline terapija dėl navikų, turintiems įgimtą imunodeficitą). Dėl viduriavimo gali pasireiškti šios komplikacijos:

  • Vandens ir elektrolitų balanso sutrikimai (sunki dehidratacija). Tai dažniausiai pasitaikanti viduriavimo komplikacija. Dehidratacija išsivysto, kuomet gausiai viduriuojant ir/ar vemiant netenkama daug skysčių ir elektrolitų, ir/ar skysčių gaunama nepakankamai.
  • Reakcinės komplikacijos. Kai kada, organizmui kovojant su infekcija žarnyne, į uždegiminį procesą organizme gali reaguoti ir kiti organai (sąnariai, oda, akys). Tuomet gali atsirasti šių organų uždegimai. Dažniausiai reakcinės komplikacijos kyla, kuomet sukelėjas yra bakterija. Reakcinės komplikacijos yra retos.
  • Žarnyno infekcijos išplitimas. Dažniausiai infekcijos išplitimas būdingas salmoneliozei.
  • Dirglios žarnos sindromas.
  • Mitybos nepakankamumas. Nuolat viduriuojant ir/ar vemiant vaikas gali negauti pakankamai maisto medžiagų.

Į viršų