- Simptomai
- Priežastys
- Ligos eiga
- Tyrimas
- Medicininis gydymas
- Natūralus gydymas
- Komplikacijos
- Patarimai ir profilaktika
Rachitas – viena labiausiai paplitusių kūdikių ir mažų vaikų ligų, pasireiškianti sutrikusia medžiagų apykaita (ypač kalcio ir fosforo) ir daugelio organų sistemų pažeidimu. Rachitu serga dažniausiai vaikai – nuo 2-3 mėnesių iki 2 metų.
Priežastys
Rachito priežastis – vitamino D trūkumas organizme, nepakankamai gaunant jo su maistu, per mažai jo gaminantis odoje, dėl sparčiai augančio organizmo didesnio poreikio vitaminui D, sutrikus vitamino D ir jo provitamino rezorbcijai žarnyne, sutrikus fosforo ir kalcio apykaitai kepenyse ir inkstuose. Žmogaus organizme vitaminas D gaminamas odoje bei patenka į virškinamąjį traktą su maistu.
Kai organizme trūksta vitamino D, sumažėja kalcio ir fosforo, gauto su maistu pasisavinimas žarnyne, daugiau jų išsiskiria su šlapimu, dėl to mažėja kiekis kraujyje, mažiau kalcio ir fosforo junginių kaupiasi kauluose, kurie pradeda minkštėti. Dėl sumažėjusios kalcio koncentracijos kraujyje suaktyvėja prieskydinių liaukų veikla, o jų gaminama medžiaga (parathormonas) didina kalcio kiekį kraujyje išplaudama jį iš kaulų, kurie dėl to dar labiau minkštėja. Sergant rachitu sutrinka inkstų veikla, iš organizmo šalinamos jam reikalingos medžiagos (pvz., aminorūgštys), sutrinka nervų sistemos veikla, vaikas pasidaro neramus.