Klubo sąnario displazija (kd). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Klubo sąnario displazija (KD), kitaip tariant, neišsivystęs ir dėl to nestabilus klubo sąnarys, yra dažniausia įgimta naujagimių  yda. Tai sutrikęs dėl nutrūkusio normalaus sąlyčio tarp gūžduobės ir šlaunikaulio galvutės klubo sąnario formavimasis.

Tyrimas

 

Lietuvoje visus naujagimius gimdymo skyriuje apžiūri gydytojas neonatologas ar pediatras ir įvertina klubo sąnarių būklę. Įtarus klubo sąnarių displaziją, naujagimis skubiai nukreipiamas gydytojo ortopedo konsultacijai. Pagal Lietuvoje galiojančią kūdikių priežiūros tvarką visus 2 mėnesių kūdikius profilaktiškai ištiria gydytojas ortopedas.

Labai svarbus šios ligos diagnostikos metodas yra klinikinis ištyrimas. Jis atliekamas visų naujagimių apžiūros metu. Vertinamas klubų atitraukimas nuo vidurinės plokštumos. Iki 2 mėn. amžiaus klubų sąnariai turėtų atsitraukti iki 90°. Vyresnio nei 2 mėn. kūdikio klubai turėtų atsitraukti iki 65°. Ribotas klubų atsitraukimas gali būti dėl klubų displazijos bei dėl padidėjusio raumenų tonuso galūnėse.

Taip pat atliekami Barlowo ir Ortolanio mėginiai, kurie leidžia įvertinti, ar klubo sąnarys išniręs, ar jis atsistato.

Dar kartais nustatoma šlaunų ar sėdmenų raukšlių asimetrija. Ji būdinga ne tik naujagimiams su klubų displazija ar kita ortopedine patologija, bet ir visiškai sveikiems naujagimiams.

Rentgenologinis tyrimas. Pirmus du mėnesius, kol šlaunikaulio galvutė yra kremzlinė, šis tyrimas yra ribotas. 4–6 mėn. kūdikių šlaunikaulio galvutė kaulėja, tada šis tyrimas yra informatyvesnis.

Klubo sąnario tyrimas echoskopu yra neinvazinis, nekenksmingas. Galima stebėti nesukaulėjusią šlaunikaulio galvutę, gūžduobės kaulinę ir kremzlinę dalis, įvertinti šlaunikaulio galvutės judėjimą gūžduobėje. Kaulėjant šlaunikaulio galvutei (6–8 mėn.), tyrimo ultragarsu galimybės ribotos, galima suklysti dėl šlaunikaulio galvutės kaulėjimo židinių.

Į viršų