Klubo sąnario displazija (kd). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Klubo sąnario displazija (KD), kitaip tariant, neišsivystęs ir dėl to nestabilus klubo sąnarys, yra dažniausia įgimta naujagimių  yda. Tai sutrikęs dėl nutrūkusio normalaus sąlyčio tarp gūžduobės ir šlaunikaulio galvutės klubo sąnario formavimasis.

Ligos eiga

Klubo sąnario displazija jau per pirmas savaites ar net dienas gali komplikuotis į išnirimą. Nors sąnarys dar neišniręs, bet klubo kaulinis stogas nuožulnus, judesio metu kremzlė, neatlaikiusi raumenų tempimo, gali deformuotis ir sąnarys išnirs. Todėl pirmieji šeši kūdikio gyvenimo mėnesiai yra labai svarbūs tuo, kad tuo metu vystosi jo klubo sąnariai. Pirmas tris savaites po gimimo mažyliams būdingas vadinamasis klubo sąnario spragtelėjimas. Jį išgirdus, naujagimis siunčiamas pas ortopedą. Anksčiau, kai nebuvo patikimų būdų klubo displazijai nustatyti, atrodė, kad tai labai dažna bėda. Iš tiesų ją turi tik 2–3 kūdikiai iš šimto.
Pasitaiko, kad kūdikis jau gimsta, turėdamas išnirusį klubo sąnarį. Po ultragarso paaiškėja, ar sąnariukas iš tiesų yra išniręs, ar tik neišsivystęs.

Į viršų