Kiškio lūpa. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Kiškio lūpa – tai įgimtas lūpos nesuaugimas. Kūdikis gimsta su anatominiu lūpos vientisumo defektu. Įgimti lūpos, alveolinės ataugos ir gomurio nesuaugimai yra viena dažniausių įgimtų anomalijų. Mūsų šalyje su įgimtu lūpos nesuaugimu gimsta vienas iš 1000-1300 naujagimių. 15-20 proc. atvejų būna izoliuotas įgimtas lūpos nesuaugimas. Dažnai jis būna kartu su kitais įgimtais alveolinės ataugos ir gomurio nesuaugimais. Dažniausiai šis apsigimimas pasitaiko berniukams (iki 70 proc.).

Medicininis gydymas

  • Vaikams su įgimtais lūpos nesuaugimais būtina speciali priežiūra ir nuolatinis medikų dėmesys nuo gimimo ir dažniausiai iki pilnametystės. Labai svarbus mažylio tėvų bei artimųjų ir gydytojų savitarpio supratimas ir abipusė pagalba. Vaiką gydo gydytojų komanda: bendrosios praktikos gydytojas, pediatras, ausų-nosies-gerklės gydytojas, ortodontas (dantų ir žandikaulių anomalijų gydytojas), veido ir žandikaulių chirurgas, genetikas, logopedas, stomatologas, psichologas.
  • Izoliuoto lūpos nesuaugimo atveju 1-2 savaičių kūdikiui rekomenduojama rišti specialų elastinį tvarstį ar dėti nesuaugusios lūpytės kraštus suartinantį pleistrą. Atliekamas švelnus lūpytės masažas. Šios priemonės suartina nesuaugusios lūpos segmentus, palengvina kūdikio maitinimą ir gerina lūpos kraujotaką.
  • Lūpos nesuaugimas yra operuojamas mažyliui sulaukus 3 mėnesių. Atliekamos operacijos tikslas – pailginti ir susiūti lūpą. Jei yra alveolinės ataugos ar gomurio nesuaugimas, jie operuojami vėliau. Po operacijos vaikas pirmą parą maitinamas tik šaukšteliu, o nuo antros galima duoti žįsti krūtį. Jei vaikas maitinamas dirbtinai, tai šaukšteliu ar pro zondelį reikia maitinti pirmas 10 dienų. Kad vaikas žaisdamas neužsigautų operuotos lūpytės, pirmas 5-7 dienas rankytės pritvirtinamos prie specialių įtvarų. 1 savaitę lūpytė klijuojama specialiu pleistru, o nosytės landoje laikomas specialus laikiklis.
  • Jei reikia, 6 metų vaikams daroma lūpos korekcija (lūpos raudonio deformacijos, lūpos odos rando korekcijos), o sulaukus 16-18 metų dar gali būti atliekama nosies koregavimo operacija. Po lūpos operacijos ortodontas koreguoja žandikaulių augimą ir dantų padėtį, logopedas vaiką moko taisyklingai kalbėti, o tėvus – kalbos korekcijos pratimų.

Į viršų