Kiškio lūpa. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Kiškio lūpa – tai įgimtas lūpos nesuaugimas. Kūdikis gimsta su anatominiu lūpos vientisumo defektu. Įgimti lūpos, alveolinės ataugos ir gomurio nesuaugimai yra viena dažniausių įgimtų anomalijų. Mūsų šalyje su įgimtu lūpos nesuaugimu gimsta vienas iš 1000-1300 naujagimių. 15-20 proc. atvejų būna izoliuotas įgimtas lūpos nesuaugimas. Dažnai jis būna kartu su kitais įgimtais alveolinės ataugos ir gomurio nesuaugimais. Dažniausiai šis apsigimimas pasitaiko berniukams (iki 70 proc.).

Ligos eiga

  • Įgimti lūpos nesuaugimai gali būti įvairūs: viršutinės lūpos, apatinės lūpos, lūpų kampų ir veido, įstrižiniai, besitęsiantys nuo lūpos akies link; paslėpti, daliniai ar visiški; siauri, vidutiniai ar platūs; centriniai, vienpusiai ar abipusiai. Dažnesni vienpusiai lūpos nesuaugimai, o tarp jų daug dažniau pasitaiko kairės pusės įgimtų lūpos nesuaugimų.
  • Kartu su lūpos anatomijos pakitimais lūpos nesuaugimo atveju būna didesnių ar mažesnių nosies anatominių pakitimų. Didžiausi lūpos ir nosies pakitimai būna tuomet, kai yra abipusis visiškas lūpos, alveolinės ataugos ir gomurio nesuaugimas. Esant abipusiam lūpos nesuaugimui, viduriniame viršutinės lūpos segmente nėra raumenų sluoksnio.
  • Dėl lūpos defekto kūdikis blogai čiulpia (nesusidaro vakuumas), gali springti, o dėl blogos mitybos atsilieka kūno masės augimas ir vaiko vystymasis. Vaiko būklė priklauso nuo lūpos pažeidimo laipsnio, vietos. Kuo didesnis defektas, o ypač jei kartu pažeidžiama ir alveolinė atauga bei gomurys, tuo sunkiau mažyliui adaptuotis prie jį supančios aplinkos, jis blogiau valgo, vystosi, greičiau suserga įvairiomis ligomis.

Į viršų