Jaunatvinis idiopatinis artritas (JIA) – tai nežinomos kilmės lėtinis vieno ar kelių sąnarių uždegimas, kuris trunka ne trumpiau kaip šešias savaites, prasideda vaikui iki 16 metų amžiaus, kai atmestos kitos galimos sąnarių pažeidimo priežastys. Sąnarių uždegimo pagrindiniai požymiai - skausmas, patinimas ir riboti judesiai. JIA pagal savo klinikinius požymius ir jų ryškumą – heterogeninė liga.
Medicininis gydymas
JIA gydyti specifinių vaistų nėra. Gydymo tikslas yra leisti vaikui gyventi normalų gyvenimą ir užkirsti kelią sąnarių, bei organų pakenkimui. Spontaninė ligos remisija dažniausiai būna po įvairaus ir nenuspėjamo laikotarpio. Gydymui vartojami vaistai, kurie neleidžia vystytis sisteminiam ir/ar sąnariu uždegimui. Reabilitacinės procedūros palaiko sąnarių funkciją ir apsaugo juos nuo deformacijų.
Gydymas yra kompleksinis ir reikalauja įvairių sričių specialistų bendradarbiavimo (pediatro, reumatologo, ortopedo, reabilitologo, oftalmologo ).
JIA gydymui vartojami vaistai:
- Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU). Dažniausiai vartojami iš jų – ibuprofenas ir naproksenas. Jei sumažina sąnarių skausmą ir patinimą. Šiuos vaistus reikėtų vartoti tik prižiūrint gydytojui, kadangi vaikams sergantiems JIA, NVNU gali sukelti įvairių nepageidaujamų reiškinių – kraujavimą, kepenų, skrandžio pažeidimus.
- Ligos eigą modifikuojantys antireumatiniai vaistai (metotreksatas, sulfasalazinas). Jie skiriami, kuomet vartojant vien NVNU nepavyksta sumažinti sąnarių skausmo ir patinimo. Jie gali būti vartojami kartu su NVNU. Šių vaistų teigiamas efektas išryškeja tik po kelių savaičių, ar mėnesių. Dažniausi šalutiniai šių vaistų reiškiniai – pykinimas ir kepenų pažeidimai.
- Tumoro nekrozės faktoriaus blokatoriai (etanerceptas, infliksimabas). Jie gali veiksmingai padėti sumažinti sąnarių skausmingumą, patinimą, rytinį sąnarių sustingimą, tačiau šie vaistai didina infekcijų ir navikų išsivystymo riziką.
- Kortikosteroidai. Jei taikomi sunkioms JIA formoms gydyti. Kortikosteroidai gali būti skiriami tabletėmis per burną arba injekcijomis į pažeistą sąnarį. Jos atliekamos kai yra pažeisti vienas, ar keli sąnariai, bei ęsant skausminei sąnario kontraktūrai. Pastaroji gali sukelti sąnario deformaciją. Į sąnarį suleidžiami ilgai veikiantys steroidai.
Ortopedinė chirurgija. Taikoma tuomet, kai sąnarį reikia pakeisti protezu, esant jo destrukcijai. Taip pat taikoma esant pastoviai sąnario kontrakturai (atpalaiduojami minkštieji audiniai).
Reabilitacija. Yra svarbus gydymo metodas. Jis apima tam tikrus fizinius pratimus, koreguojančių įtvarų nešiojimą, tam kad būtų išvengta nepageidaujamos laikysenos. Reabilitacija turi būti pradeta kiek įmanoma anksčiau ir tęsiama pastoviai, kad būtų išlaikomas geras sanarių lankstumas, raumenų tonusas ir jėga. Reabilitacija leidžia išvengti sanarių deformacijų arba jas pakoreguoja.