Jaunatvinis idiopatinis artritas (jia). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Jaunatvinis idiopatinis artritas (JIA) – tai nežinomos kilmės lėtinis vieno ar kelių sąnarių uždegimas, kuris trunka ne trumpiau kaip šešias savaites, prasideda vaikui iki 16 metų amžiaus, kai atmestos kitos galimos sąnarių pažeidimo priežastys. Sąnarių uždegimo pagrindiniai požymiai - skausmas, patinimas ir riboti judesiai. JIA pagal savo klinikinius požymius ir jų ryškumą – heterogeninė liga.

Ligos eiga

Yra išskiriama įvairių JIA formų, tačiau dažniausiai pasitaiko 3:
  • Oligoartritas. Sergant šia forma pažeidžiama mažiau nei 5 sąnariai per pirmuosius 6 ligos mėnesius. Sergant oligoartritu gali būti akių pažeidimų, retai pažeidžiami vidaus organai
  • Poliartritas. Sergant šia JIA forma, pažeidžiama 5 ar daugiau sąnarių per pirmus 6 ligos mėnesius. Šiai ligos formai būdinga tik sąnarių pažeidimai, vidaus organai pažeidžiami retai, akių pažeidimai nebūdingi.
  • Sisteminis artritas (anksčiau vadintas Stilio liga). Šiai formai būdinga įvairus pažeistų sąnarių skaičius, gali būti padidėję limfmazgiai, atsirasti bėrimas, karščiavimas, gali būti pažeidžiami vidaus organai.

Ligos klinikinė eiga ir prognozė priklauso nuo JIA formos. Ilgainiui JIA forma gali keistis, transformuotis į kitą. JIA eigai dažniausiai būdingi paūmėjimo ir pagerėjimo (remisijos) periodai, kurių trukmė priklauso tiek nuo ligos formos ir aktyvumo, tiek nuo taikomo gydymo ir vaiko organizmo atsako į gydymą. Oligoartritas pasižymi geresne ligos prognoze ir vaiko savijauta nei sisteminė ar poliartritinė JIA forma.

Į viršų