Galvos smegenų vandenė (hidrocefalija). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Galvos smegenų vandenė, hidrocefalija – tai galvos apimties padidėjimas dėl per didelio kaukuolės ertmėje susikaupusio skysčio kiekio. Simptomai: vangumas, protinis atsilikimas, platus tarpuakis, neproporcingas kūnas.

Priežastys

Kūdikių smegenyse sutrinka smegenų skysčio cirkuliacija. Jo pasigamina daugiau nei gali nutekėti ir rezorbuotis. Kadangi skysčio per daug, didėja ir ertmės, kuriomis tas skystis cirkuliuoja. Skystis kaupiasi kaukolėje, spaudžia smegenis. Tai ir vadinama padidėjusiu galvospūdžiu. Kai smegenų skysčio per daug, vystosi galvos smegenų vandenė – hidrocefalija.
Galvos smegenų vandenės priežastys gali būti įgimtos ir įgytos. Įgimtos priežastys:
vaisiaus augimo sutrikimas dėl neščiosios užkrečiamųjų (infekcinių) ligų, pvz., gripo, raudonukės, citomegalijos, toksoplazmozės, sifilio; dėl genetinio polinkio; po įgimtų deformacijų, vaisiaus augimo sutrikimas dėl nėščiosios traumų, apsinuodijimų cheminėmis medžiagomis (taip pat ir vaistais); gimdymo traumos; įgimtos smegenų anomalijos (pavyzdžiui, gimdymo metu vaikelis patyrė traumą, smegenyse atsirado kraujosrūva. Ji gali sutrikdyti smegenų skysčio cirkuliaciją, tad padidės galvospūdis, ir prasidės hidrocefalija).
Įgytos vystosi po galvos smegenų traumų, kuomet sutrikdoma smegenų skysčio tėkmė, skendimo, po meningito arba arachnoidito, encefalito, galvos smegenų navikų, cistų.

Į viršų

Gydytojai

Onkologas, Mamologas

Reitingas

Vilnius

Pediatras, Otorinolaringologas

Vilnius

Šeimos gydytojas, Pediatras, Vaikų ligų gydytojas

Reitingas

Vilnius

Į viršų