Galvos smegenų vandenė (hidrocefalija). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Galvos smegenų vandenė, hidrocefalija – tai galvos apimties padidėjimas dėl per didelio kaukuolės ertmėje susikaupusio skysčio kiekio. Simptomai: vangumas, protinis atsilikimas, platus tarpuakis, neproporcingas kūnas.

Patarimai ir profilaktika

Motinos įščiose sukuriamas pagrindas tolesniam naujagimio vystymuisi. Šiuo periodu neščioji turetų vengti kontakto su sergančiaisiais raudoniuke ir kitomis infekcinėmis ligomis, kontroliuoti savo kraujospūdį, vengti alkoholio, rūkymo, narkotinių medžiagų, savo nuožiūra nesigydyti jokiais vaistais. Būsimosioms mamoms būtina lankytis moterų konsultacijoje, nes jau vaisiaus echoskopijos metu gali būti pastebėta didėjanti galvos apimtis, kitų apsigimimų, be to, mamos tiriamos dėl įgimtų infekcijų. Visos mergaitės turi būti 2 kartus paskiepytos nuo raudonukės.

Mama turėtų nepražiūrėti hidrocefalijos pradžios. Dėl to reikia sekti, kaip didėja kūdikio galvytė. Galvos apimtis matuojama per labiausiai išsikišusius kaukolės gumbus – pakaušį ir kaktą. Tik gimusio vaikelio galvos apimtis yra apie 36–37 cm, ji kas mėnesį turėtų padidėti centimetru. Kartais galvos dydis paveldimas. Kitas vaikelis gimė didelio svorio, todėl jo galva didesnė nei kitų. Vertinant galvos dydį svarbiausia, ar ji kas mėnesį auga tolygiai. Svarbu nepradėti gydytis savais metodais, o kreiptis į gydytoją specialistą. Jei šis skiria medikamentų ar kalio preparatų, juos būtinai vartoti.

Tėvai turi sudaryti sąlygas vaikams gerai pailsėti, nereikalauti nepriekaištingai atlikti įvairių užduočių, neleisti dalyvauti varžybose, neleisti kaitintis saulėje, neužtrukti įvairiose kelionėse ir pan.

Į viršų