Širdies nepakankamumas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Širdies nepakankamumas – tai liga, atsirandanti dėl širdies „nusilpimo”, kai dėl jos nepajėgumo užtikrinti kiekvieno organo deguonimi ir maisto medžiagomis, atsiranda ligos simptomų.

Priežastys

Širdis sudaryta iš dviejų pusių – kairiosios ir dešiniosios, kurios dirba harmoningai, užtikrindamos kraujo apytaką. Kraujas organizme cirkuliuoja dviem apytakos ratais – didžiuoju ir mažuoju. Iš vidaus organų, raumenų, galvos veninis kraujas (tai kraujas, kuris atidavė deguonį ir maisto medžiagas) tuščiosiomis venomis grįžta į dešinįjį prieširdį, o per triburį vožtuvą – į dešinįjį skilvelį. Iš dešiniojo skilvelio per plautinės arterijos vožtuvą kraujas teka į plautinės arterijos šakas. Plaučiuose veninis kraujas atiduoda anglies dvideginį, papildomas deguonimi ir tampa arteriniu. Iš plaučių arterinis kraujas venomis grįžta į kairįjį prieširdį. Iš jo, per dviburį vožtuvą, teka į kairįjį skilvelį. Pro aortos vožtuvą iš kairiojo skilvelio jis išstumiamas į aortą. Aorta organizme išsišakoja į daugelį vidutinio stambumo ir smulkių arterijų. Jos krauju aprūpina kiekvieną organą. Taigi širdis dirba kaip „siurblys ir pompa” vienu metu. Veikiant įvairiems faktoriams, širdis pradeda silpti ir sutrinka kraujo cirkuliacija – vystosi širdies nepakankamumas. Skiriamas ūminis ir lėtinis širdies nepakankamumas; taip pat kairiosios širdies, dešiniosios ir abiejų širdies pusių nepakankamumas.
Dešiniosios širdies nepakankamumas vystosi, sergant: 1) lėtinėmis plaučių ligomis; 2) kai kuriomis įgimtomis širdies ydomis; 3) dešiniojo skilvelio miokardo infarktu; 4) kardiomiopatijomis. Kairiosios širdies nepakankamumas vystosi, sergant ligomis, kurios pažeidžia širdies raumenį: 1) miokardo infarktu; 2) krūtinės angina; 3) arterine hipertenzija; 4) kardiomiopatijomis; 5) miokarditais.
Ligos, kurios pažeidžia vožtuvus, gali sukelti abiejų širdies pusių nepakankamumą. Tai: 1) aterosklerozė; 2) reumatas; 3) infekcinis endokarditas.
Širdies nepakankamumo išsivystymo rizikos faktoriai:
  • padidėjęs ir negydomas arterinis kraujospūdis,
  • sustorėjęs širdies raumuo,
  • ilgalaikis rūkymas,
  • cholesterolio apykaitos sutrikimai,
  • cukraligė,
  • esant inkstų pažeidimui,
  • viršsvoris.

Į viršų