Reumatas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Reumatas – bakterijų, streptokokų, išprovokuota alerginė uždegiminė liga, pažeidžianti širdį, sąnarius, smegenis, odą bei kitus organus.

Ligos eiga

Reumato paūmėjimui būdingi simptomų kompleksai:
  • Miokardito ir perikardito simptomai: bendras silpnumas, padažnėjęs širdies plakimas, sunkumas ar skausmas širdies plote, dusulys, širdies „permušimai” ir t.t. Retai gali prasidėti ūminis širdies nepakankamumas.
  • Sąnarių skausmai ir uždegimas: dažniausiai pažeidžiami kelių, čiurnos, alkūnės ir riešo sąnariai. Iš pradžių skauda vieną sąnarį, jis gali patinti ir parausti. Sąnarių skausmas ir pakitimai kinta, pereina iš vieno sąnario į kitą. Aprimus vieniems sąnariams, po kelių dienų pradeda skaudėti kitus sąnarius.
  • Bėrimai odoje: gali atsirasti neryškus žiedo formos rausvas bėrimas, dažniausiai liemens, pilvo, kaklo srityje. Jis gali būti tik kelias valandas. Kartais išryškėja po karštos vonios.
  • Reumatiniai mazgeliai. Tai retas simptomas. Po oda, aplink sąnarius apčiuopiami nuo žirnio iki laukinio riešuto dydžio kieti neskausmingi mazgeliai, kurie greitai susidaro ir po 1-20 dienų išnyksta. Vieniems išnykus gali susidaryti kiti.
  • Reumatinė chorėja – tai smegenų pažeidimo sukelti simptomai: nevalingi rankų judesiai, grimasos, sutrinkusi kalba, raumenų silpnumas. Pavyzdžiui, moksleiviui gali sutrikti rašysena, jis pradeda „maivytis”. Tai nevalingi judesiai.
  • Prakaitavimas.
  • Karščiavimas. Reumato ataka gali pasireikšti tik sąnarių skausmais (dažniausiai), bet gali būti ir kiti minėti simptomai.

Liga prasideda persirgus nosiaryklės ligomis (angina, ryklės uždegimu), ausies uždegimu ar kita infekcija, praėjus vidutiniškai 2-4 savaičių besimptomiam periodui. Atsiranda imuninės reakcijos, taip vadinama reumatine ataka, kuri trunka 6-12 savaičių, ir pasireiškia reumato simptomais. Tokios atakos kartojasi po anginos ar kitos streptokoko sukeltos ligos. Reumato atakoms kartojantis, laikotarpis nuo anginos iki reumato simptomų gali sutrumpėti iki 1-2 dienų. Kiekvienos tokios atakos metu yra vis labiau pažeidžiami širdies vožtuvai. Vystosi negrįžtami pokyčiai, t.y., vožtuvų randėjimas, didėja širdies yda. Eiga priklauso nuo reumato aktyvumo (kartais imuninės alerginės reakcijos būna labai stiprios, sukeldamos didesnį pažeidimą), taikomo gydymo. Vėlesnėse ligos etapuose ima vyrauti pažeisto širdies vožtuvo (širdies ydos) ir širdies nepakankamumo klinika.

Į viršų