Infekcinis endokarditas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Infekcinis endokarditas – vidiniame širdies sluoksnyje (endokarde) arba širdies vožtuvuose esančio bakterijų ar grybelių židinio sukelta liga. Simptomai: karščiavimas, dažnas širdies plakimas, sąnarių skausmas, širdies nepakankamumas.

Ligos eiga

Ligos simptomai labai priklauso nuo širdies būklės, bakterijų bei paties žmogaus atsparumo. Ši liga dažnai primena kitas ligas, todėl kartais ją atpažinti būna labai sunku, ir praeina nemažai laiko kol tai padaroma. Kartais liga tik „rusena”, pasireikšdama menkais simptomais, kartais ji būna labai „audringa” ir pasireiškia visais simptomais, kurie yra:
  • Karščiavimas, dažnai lydimas didelio širdies plakimo ir šaltkrėčio;
  • Bendrieji simptomai: silpnumas, apetito stoka, kūno masės mažėjimas, prakaitavimas, sąnarių skausmai be jų tinimo;
  • Širdies simptomai: atsiranda ir stiprėja širdies nepakankamumo simptomai;
  • Odos simptomai: atsiranda mėlynės, kurios gali būti labai nedidelės ir pastebimos tik gydytojo; lęšio dydžio skausmingi rausvi mazgeliai, ypač ant rankų ir kojų pirštų;
  • Bakterijų išsisėjimo požymiai: bakterijos iš širdies vožtuvų krauju nukeliauja į įvairius organus, sukelia jų pūlingus uždegimus, pavyzdžiui, pūlingas smegenų uždegimas, pasireiškiantis sąmonės sutrikimais ir kt.; meningitas. Gali būti ir insultas.
  • Inkstų pažeidimas, pasireiškiantis juosmens skausmais, patinimais, kruvinu šlapimu (retai).

Ligos prognozė negydant – nepalanki. Gydant tinkamai, priklauso nuo širdies pažeidimo, organizmo atsparumo, ligonio amžiaus, bakterijų ar grybelių „piktumo” ir atsparumo antibiotikams, gydymo pradžios. Skiriant šiuolaikinį gydymą, išgyvena daugiau 70 proc. pacientų. Dažniausia mirties priežastis – širdies nepakankamumas, kuris išsivysto dėl širdies vožtuvo suardymo ir/ar širdies raumens pažeidimo.

Į viršų