Aortos vožtuvo nesandarumas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Aortos vožtuvo nesandarumas – širdies yda, kuri sąlygoja širdies nepakankamumo vystymąsi. Vožtuvams išsiplėtus atsiranda jų nesandarumas, dalis kraujo grįžta pro nepakankamai užsidariusį vožtuvą.

Ligos eiga

Širdis – tai tuščiaviduris raumeninis organas, turintis keturias ertmes – du prieširdžius ir žemiau jų esančius du skilvelius bei keturis vožtuvus. Kairįjį ir dešinįjį skilvelius skiria tvirta raumeninė pertvara, o kairįjį ir dešinįjį prieširdžius – plonesnė pertvara. Sunkiausias darbas tenka kairiajam skilveliui, todėl jis didžiausias, jo sienelės storiausios. Kairįjį skilvelį nuo kairiojo prieširdžio skiria dviburis vožtuvas, vadinamas mitraliniu. Dešinįjį skilvelį nuo dešiniojo prieširdžio skiria triburis vožtuvas. Iš kairiojo skilvelio išeina stambiausia organizmo arterija – aorta, o iš dešiniojo skilvelio – plaučių arterija. Abi šias arterijas skiria aortos ir plaučių arterijos vožtuvai. Vožtuvų paskirtis – ritmiškai atsidarinėjant leisti pratekėti kraujui, o kai jie užsidaro, neleisti kraujui grįžti atgal. Širdies skilvelių raumenims stipriai susitraukinėjant, kraujas išstumiamas į aortą ir plaučių arteriją. Ši širdies veiklos fazė vadinama sistole. Skilvelių atsipalaidavimas ir poilsis vadinamas diastole. Diastolės metu atsidaro mitralinis ir triburis vožtuvai ir kraujas iš prieširdžių užpildo skilvelius. Taigi kraujas iš organizmo audinių stambiosiomis kraujagyslėmis atiteka į prieširdžius, pro vožtuvus patenka į skilvelius, ir aorta bei plaučių arterija išteka iš skilvelių. Šią darnią veiklą sutrikdo vožtuvų pažeidimas. Vožtuvams susiaurėjus, tai vadinama vožtuvo stenoze, yra sunkiau prastumti kraują pro jį, o kai vožtuvas išsiplečia, atsiranda jo nesandarumas, dalis kraujo grįžta pro nepakankamai užsidariusį vožtuvą. Dažniausiai pasitaiko aortos ir mitralinio vožtuvo pažeidimai, o triburis ir plaučių arterijos vožtuvai pakenkiami retai.

Dėl nesandaraus aortos vožtuvo, dalis kraujo diastolėje iš aortos grįžta atgal į širdį. Kairysis skilvelis turi pervarinėti didesnį kraujo kiekį – atkeliaujantį normaliai iš kairiojo prieširdžio ir grįžtantį iš aortos. Jis plečiasi, jo sienelė storėja. Ilgą laiką kairysis skilvelis kompensuoja tai, bet bėgant metams vystosi širdies nepakankamumas. Ligai būdingas ilgas be simptomų laikotarpis, vėliau gali atsirasti dažnesnis širdies plakimas, dusulys pradžioje fizinio krūvio metu, vėliau ir ramybėje; krūtinės anginos simptomai, nes dėl grįžtančio diastolės metu kraujo, mažėja širdies kraujagyslių užsipildymas krauju (jos pildosi tik kai širdis ilsisi). Visoms širdies ydoms (išskyrus ūmines) būdingas ilgas, be simptomų ar mažai simptomų sukeliantis laikotarpis, ypač tai būdinga aortinėms ydoms. Yda progresuoja lėtai, kartais praeina daug metų, kol liga tampa pastebėta, tačiau tokiais atvejais gydymas nebūna efektyvus ir ligoniui sunku padėti. Reikia atsiminti, kad retai būna izoliuotos ydos, dažniausiai pasitaiko ydų kombinacija, pavyzdžiui, aortos vožtuvo nesandarumas ir mitralinė stenozė. Jos progresuoja greičiau.

Į viršų