Piktybinės limfomos. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Limfoma – viena dažniausių kraujo vėžio rūšių. Tai didelė limfinės sistemos piktybinių ligų grupė, tačiau ji gali pažeisti ir kitus organus. Pagal limfomų histologinius ypatumus jos skirstomos į Hodžkino ir ne-Hodžkino limfomas. Yra žinoma du Hodžkino limfomų ir daugiau nei trisdešimt ne Hodžkino limfomų tipų. Limfomos pirmiausia pažeidžia limfmazgius, o plisdamos ir kitus organus. Kartais limfomos iš karto atsiranda skrandyje, plaučiuose ar kitame organe, o limfmazgiai lieka nepažeisti. Limfomos gali plisti žaibiškai ar lėtai – tai priklauso nuo limfomos tipo. Laiku nediagnozuota ir negydoma agresyvia limfomos forma sergantis žmogus gali mirti per kelias savaites ar mėnesius. Neagresyvia limfoma sergantis pacientas ir be gydymo gali išgyventi ne vienerius metus.

Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 60-70 naujų Hodžkino ir daugiau kaip 300 ne Hodžkino limfomos tipų.

Medicininis gydymas

Lietuvoje limfomos gydomos chemoterapija, spinduline terapija, biologine terapija ir taikant kaulų čiulpų transplantaciją. Kokį gydymą pasirinkti, nusprendžia kraujo ligų specialistas – gydytojas hematologas.

  • Chemoterapija. Nors gali atrodyti, kad limfoma yra tik viename limfmazgyje, beveik visuomet ligos nustatymo metu jau būna ir labai mažų šiuolaikiniais metodais neaptinkamų metastazių įvairiuose organuose. Todėl būtinas chemoterapinis gydymas. Chemoterapija leidžiama į veną ir naikina tiek pačią limfomą, tiek jos metastazes. Didžiausias chemoterapijos trūkumas – šalutiniai reiškiniai. Nepaisant to, chemoterapijos nauda beveik visuomet gerokai viršija jos sukeliamą žalą.
  • Spindulinė terapija yra pagalbinis metodas, kuris naudojamas tada, kai vien chemoterapijos nepakanka. Pvz., kai limfomos tūris yra labai didelis ar po chemoterapijos ji sumažėjo nepakankamai, arba limfoma spaudžia gyvybiškai svarbius organus, pvz. smegenis. Spindulinei terapijai būdingi saviti šalutiniai reiškiniai.
  • Biologinė terapija yra naujausias limfomų gydymo būdas, skirtas kai kurioms limfomos formoms gydyti (pvz., limfomoms, kurios turi CD20+ ar CD52+ žymenis). Biologinė terapija dažniausiai skiriama kartu su chemoterapija ir iš esmės pagerina chemoterapijos rezultatus. Dažniausiai biologiniai vaistai chemoterapijos šalutinius reiškinius padidina nedaug. Biologinė terapija – itin brangus gydymo būdas, dėl nepakankamo finansavimo mūsų šalyje galimas tik daliai pacientų.
  • Kaulų čiulpų transplantacija yra taikoma tuomet, kai gydymas chemoterapija nėra efektyvus. Tokiais atvejais, pacientą pagydyti galima tik atlikus kaulų čiulpų transplantaciją. Tai sudėtinga medicininė procedūra, kuri Lietuvoje sėkmingai ir profesionaliai atliekama nuo 1999 metų.

Į viršų