
Onkologinė chirurgija, Med. m. dr. Vida Petraitienė
Laiku nustatytas krūties vėžys šiais laikais išgydomas, tačiau už savo sveikatą ir geresnę savijautą reikės pakovoti. Džiugu, kad atsiranda vis daugiau natūralių ir efektyvių vaistų, kurie kartu su įprastais gydymo būdais padeda moteriai atgauti sveikatą ir grįžti į įprastas gyvenimo vėžias. Krūties vėžys nėra mirties nuosprendis, nes dabar jau egzistuoja daug įvairių gydymo būdų. Tik reikia atminti, kuo ankstyvesnės stadijos vėžys nustatomas, tuo geresni gydymo rezultatai.
Vėžiui gydyti paprastai taikomas kompleksinis gydymas, kiekvienai moteriai parenkant labiausiai tinkančius gydymo būdus. Beveik visoms moterims atliekama operacija. Kokia ji bus, priklauso nuo piktybinio naviko dydžio bei jo išplitimo. Gali būti atlikta krūtį tausojanti operacija arba šalinama visa krūtis. Jei tik yra menkiausia galimybė, chirurgai stengiasi nešalinti visos krūties, t.y. atlikti krūtį tausojančią operaciją. Išplitusio vėžio atveju šalinami ir pažasties limfmazgiai. Labai svarbu, kad būtų sėkminga ne tik operacija, bet ir pooperacinis laikotarpis. Mat po operacijos gali atsirasti komplikacijos:
- žaizdos infekcija;
- hematoma, kai po operacijos žaizda kraujuoja ir kraujas, neturėdamas kur ištekėti, kaupiasi žaizdos gilumoje;
- seroma, kai po operacijos žaizdos gilumoje iš audinių besiskiriantis skaidrus skystis, neturėdamas kur ištekėti, susikaupia žaizdos gilumoje.
Jeigu moteriai šalinami ir limfmazgiai, tuomet ji turi žinoti, kad operuotos pusės ranka ir petys gali nebebūti tokie paslankūs, kaip anksčiau. Tos pusės, kurioje yra operuota krūtis, vidinė rankos dalis prie pažasties gali laikinai arba nuolat tirpti. Be to, pašalinus limfmazgius, limfa blogiau nuteka ir gali imti kauptis rankoje, kuri tinsta ir pradeda tirpti. Tai vadinama limfine edema, kuri gali išsivystyti iškart po operacijos, praėjus keliems mėnesiams ar net metams.
Norint išvengti komplikacijų po krūties vėžio operacijos ir palengvinti moters būklę pooperaciniu laikotarpiu, naudojami natūralūs preparatai, vadinami enzimais. Enzimų (fermentų) galima rasti viskame, kas gyva – augaluose, gyvūnų ir žmonių organizmuose. Daugiausiai enzimų yra šviežiuose vaisiuose ir daržovėse (bananuose, manguose, avokaduose, ananasuose). Tai sudėtinės organinės medžiagos, kurių sudėtyje yra daugiau nei 20 aminorūgščių, susidarančių gyvųjų ląstelių viduje. Jie yra svarbūs visų organizme vykstančių gyvybiškai reikšmingų procesų katalizatoriai, aktyvina organizmo gynybines reakcijas ir kt.
Daugiau kaip prieš 50 metų austrų profesorius Maxas Wolfas sugebėjo išskirti ir išgryninti enzimus iš natūralių produktų, tokių kaip ananasai, papajos, veršelių kasa, ir suspausti į tabletę, padengtą skrandžio sultims atspariu sluoksniu. Išgėręs šią tabletę žmogus, papildo savo organizmą enzimų atsargomis.
Nuo 1960m. po krūties vėžio operacijos pradėta naudoti sisteminė enzimų terapija – tai tam tikri geriamieji enzimų mišiniai, kurie veikia visą organizmą. Nuo 1995m. savo klinikinėje praktikoje savo pacientėms skiriu sisteminę enzimų terapiją (SET). Pažymėtina tai, kad gydymas Wobenzym tabletėmis plačiai taikomas Vokietijoje, Čekijoje, Slovakijoje krūties vėžiu sergančioms pacientėms stabilių kraujo rodiklių palaikymui žymiai geresnį efektą gauname skirdami preparatą WOBE – MUGOS, skiriant po 3 tabletes 3 kartus dienoje tarp atskirų gydymo kursų arba baigus specialų gydymą – gydymo eigoje stebimi stabilūs kraujo rodikliai. Sisteminiai enzimai pasisavinami plonajame žarnyne, su krauju išplinta po visą organizmą ir susitelkia pažeidimų židiniuose. Sisteminio poveikio enzimų preparatų efektyvumas ir saugumas patvirtintas, atlikus klinikinius, biocheminius, farmakologinius ir toksikologinius tyrimus. Dėl savo veiksmingumo, saugumo ir gero toleravimo sisteminio poveikio enzimų preparatai pelno vis didesnį pripažinimą, kaip fitoterapiniai vaistai.
Būklei palengvinti po operacijos
Sisteminio poveikio enzimų preparatai (pvz., Phlogenzym, Wobenzym) pagreitina gijimo laikotarpį ir moters savijautą po krūties vėžio operacijos:
- nyksta audinių patinimas, mažėja skausmas;
- geriau gyja žaizdos, nes greičiau atsinaujina pažeistos ląstelės;
- gerėja kraujotaka ir audinių aprūpinimas deguonimi;
- enzimai skaldo audinių irimo produktus ir dalyvauja juos šalinant;
- enzimai pagerina antibiotikų patekimą į uždegimo vietą, todėl gerėja antibiotikų poveikis;
- esant uždegimui, neslopina jo, bet pagreitina natūralią eigą, t. y. padeda organizmui susitvarkyti pačiam, neleidžiama infekcijai išplisti į gretimus organus ir audinius;
Jeigu buvo pašalinti limfmazgiai:
- paskyrus Wobenzym prieš operaciją ar iškart po jos, galima sėkmingai išvengti limfinės edemos;
- esant limfinei edemai, Wobenzym malšina skausmus, mažina tinimus ir sukietėjimus, panaikina audinių įtempimą ir pagerina bendrą savijautą.
Kiekvienu klinikiniu atveju turėtų būti parenkamas atitinkamas preparatas ir jo dozės, atsižvelgiant į ligą ir jos klinikinę eigą.