Krūties vėžys. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Krūties vėžys – tai dažniausia onkologinė moterų liga Lietuvoje ir daugelyje išsivysčiusių pasaulio šalių. Kasmet Lietuvoje nustatoma apie 1300 naujų krūties vėžio atvejų. Verta paminėti, jog krūties vėžys būna ir vyrams.

Patarimai ir profilaktika

Vienas svarbiausių krūties vėžio prevencijos metodų – krūtų savityra. Kiekviena moteris turėtų mokėti stebėti savo krūtis, o nuolat stebėdama, ji gali anksti pajusti pakitimus krūtyse bei laiku kreiptis į gydytojus. Krūtų savityra neatstoja mamografinio tyrimo ar gydyto apžiūros, tačiau moterys turėtų ją nuolat atlikti. Krūtų savityrą reikia pradėti nuo jaunystės ir tęsti visą gyvenimą. Rekomenduojama krūtis apsižiūrėti vieną kartą per mėnesį, geriausia iškart po menstruacijų, kai krūtys būna neskausmingos ir minkštos. Kaip tirtis krūtis galite pamatyti paveikslėlyje.

Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerija vykdo Krūties vėžio prevencijos programą. 50-69 m. amžiaus moterys gali nemokamai, pagal valstybės finansuojamą krūties vėžio prevencijos programą, 1 kartą kas 2 metus atlikti mamografijos tyrimą. Moterys, kurios yra jaunesnės ir pagal programą nėra įtraukiamos į atrankinius mamografinius tyrimus, bet turi artimų giminaičių sirgusių krūties ar kiaušidžių vėžiu, ir dėl to jų rizika susirgti krūties vėžiu didesnė, turėtų pasikalbėti su šeimos gydytoju dėl jų krūtų tyrimo. Šioms moterims mamogramas reikėtų atlikti ir nelaukiant, kol joms sukaks 50 metų.

Krūties vėžio prevencijoje svarbu ir mitybos bei gyvensenos įpročiai. Siekiant sumažinti krūties vėžio išsivystymo riziką, rekomenduojama nevartoti alkoholio, tinkamai maitintis, mankštintis, vengti geriamųjų kontraceptikų vartojimo, vengti nutukimo. Taip pat labai svarbi dvasios ir sielos ramybė. Dažni išgyvenimai, ilgalaikiai stresai, kurių metu sutrinka hormonų pusiausvyra, žaloja moters sveikatą.

Moterims, kurioms yra didelės krūties vėžio rizika, gali būti skiriama chemoprofilaktika estrogenus blokuojančiais vaistais (tamoksifenu, raloksifenu). Tačiau šie vaistai pasižymi nepageidaujamomis šalutinėmis reakcijomis, didina trombozės riziką, o tamoksifeno vartojimas didina gimdos vėžio išsivystymo riziką. Kai kurios moterys, turinčios itin didelę krūties vėžio riziką gali apsipręsti atlikti profilaktikę krūtų pašalinimo operaciją.

Į viršų