Krūties vėžys. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Krūties vėžys – tai dažniausia onkologinė moterų liga Lietuvoje ir daugelyje išsivysčiusių pasaulio šalių. Kasmet Lietuvoje nustatoma apie 1300 naujų krūties vėžio atvejų. Verta paminėti, jog krūties vėžys būna ir vyrams.

Medicininis gydymas

Krūties vėžio gydymas priklauso nuo vėžio dydžio, stadijos, diferenciacijos laipsnio, ar vėžys turi hormonų (estrogenų) bei HER2 receptorių, Jūsų amžiaus, ar Jums yra menopauzė, ar dar ne, Jūsų bendros sveikatos būklės. 

Dažniausiai krūties vėžys pradedamas gydyti chirurginiu būdu. Gali būti pašalinama dalis ar visa krūtis. Operacijos apimtis priklauso nuo auglio dydžio, lokalizacijos, ligos stadijos. Po mastektomijos plastikos chirurgai vėliau gali atlikti krūties rekonstrukcinę operaciją. Po operacijos atliekamas visos pašalintosios krūties dalies ar visos krūties bei pašalintų limfmazgių iš pažasties srities ištyrimas mikroskopu. Nustatoma piktybinio naviko forma, jo diferencijacijos laipsnis. Atliekami tyrimai dėl estrogenų bei HER 2 receptorių. Atlikus visa tai patikslinama krūties vėžio stadija, galima ligos eigos prognozė. Kai ligos atsinaujinimo galimybė labai menka, kito gydymo, kaip operacija, gali ir nereikėti.

Spindulinis gydymas gali būti naudojamas prieš operaciją, siekiant sumažinti naviko dydį, tačiau dažniausiai yra taokimas po operacijos. Po krūties dalies pašalinimo, apšvitinama likusi krūties dalis, taip sumažinant ligos atsinaujinimo riziką. Atlikus visos krūties pašalinimą, spindulinė terapija gali būti skiriama jei gydytojas nėra įsitikinęs ar pavyko pašalinti visą vėžį. Jonizuojančiais spinduliais taip pat gali būti švitinami ir pažasties limfmazgiai, nustačius kad yra pokyčiai juose.

Chemoterapija gali būti skiriama prieš operaciją, siekiant sumažinti naviko dydį ir palengvinti operaciją. Tai vadinama neoadjuvantine chemoterapija. Adjuvantinė chemoterapija skiriama po operacijos, siekiant sumažinti ligos atsinaujinimo tikimybę. Chemoterapija taip pat gali būti skiriama išplitusi krūties vėžio gydymui.

Hormonoterapija taikoma dažniausiai po operacijos, gydymo spinduliais ir chemoterapijos. Ji skiriama tam, kad sumažėtų ligos atsinaujinimo galimybė. Ji veiksminga tada, kai krūties vėžio ląstelės savo paviršiuje turi estrogenų ir progesteronų receptorių.

Nustačius, kad krūties vėžio ląstelės paviršiuje yra HER 2 receptorių, gali būti skiriama biologinė terapija (trastuzumabu). HER 2 receptoriai nustatomi penktadaliui sergančiųjų krūties vėžiu, HER 2 vėžiai pasižymi piktesne eiga. Biologinė terapija gali būti naudojama ankstyvos stadijos HER 2 teigiamam krūties vėžiui gydyti, siekiant sumažinti ligos atsinaujinimo tikimybę ir pacientę išgydyti, taip pat kartu su chemoterapija ar po jos išplitusiam krūties vėžiui gydyti, siekiant kontroliuoti ligos simptomus.

Į viršų