Kiaušidžių navikai. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Lietuvoje kasmet nustatoma apie 400 naujų kiaušidžių vėžio atvejų.

Kiaušidė - migdolo pavidalo porinė liauka, kuri lokalizuojasi abipus gimdos, mažajame dubenyje, prisišliejusi prie jo šoninių sienų. Kiaušidėse bręsta moteriškosios lytinės ląstelės (kiaušialąstės, arba kiaušinėliai) ir gaminami lytiniai hormonai (estrogenai, progesteronas ir kiti).

Tyrimas

Gydytojas įtaręs, kad Jūs galite sirgti kiaušidžių vėžiu, klaus Jūsų apie mėnesines, buvusius kiaušidžių ar kitų navikinių susirgimų atvejus giminėje, buvusias ginekologines operacijas.

Visuomet įtariant ginekologinę patologiją, gydytojas atliks ginekologinį vaginalinį (per makštį) tyrimą. Tyrimo metu apžiūrimi išoriniai lyties organai, makštis, gimdos kaklelis, per pilvo sieną ranka apčiuopiama gimda, kiaušidės, ieškoma, ar šiuose organuose nėra navikinių darinių.

Gydytojas taip pat gali rekomenduoti atlikti šiuos instrumentinius ir laboratorinius tyrimus:

  • Transvaginalinį ultragarsinį tyrimą, kurio metu į makštį yra įkišamas ultragarsinis daviklis ir ultragarso pagalba gaunami kiaušidžių ir gimdos vaizdai. Ultragarsiniu tyrimu galima įvertinti kiaušidžių dydį, struktūrą, padėtį, aptikti naviką jose, nustatyti jų ryšį su aplinkiniais organais, įvertinti, ar yra skysčio pilvo ertmėje.
  • Radioimuninis Ca-125 žymens nustatymas (epitelinio kiaušidžių vėžio atveju). Ca-125 yra baltymas randamas ant kiaušidžių vėžio ir kai kurių sveikų ląstelių. Daugumai moterų, sergančiųjų kiaušidžių vėžiu randami padidėję Ca-125 kiekiai kraujo serume. Tačiau yra nevėžinių susirgimų, kurių metu taip pat padidėja Ca-125 kiekis kraujyje, be to, daugeliui moterų ligos pradžioje būna normalūs Ca-125 kiekiai. Todėl šis tyrimas daugiau tinkamas gydymo efektyvumui įvertinti nei ligos diagnostikai.
  • Kitų vėžio žymenų tyrimai (neepitelinio kiaušidžių vėžio atvejais) – žmogaus chorioninio gonadotropino (hCG), alfafetoproteino (AFP), laktatdehidrogenazės (LDH), placentinės šarminės fosfatazės (PŠF)
  • Ligos diagnozė patvirtinama atlikus naviko biopsiją ir histologinį gautos biopsinės medžiagos ištyrimą. Kiaušidžių biopsiją galima atlikti laparoskopijos metu ar atviros operacijos (laparotomijos) metu.
  • Vėžio išplitimui nustatyti gali būti atliekami kiti vaizdiniai tyrimai – kompiuterinė tomografija.

Į viršų