Kiaušidžių navikai. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Lietuvoje kasmet nustatoma apie 400 naujų kiaušidžių vėžio atvejų.

Kiaušidė - migdolo pavidalo porinė liauka, kuri lokalizuojasi abipus gimdos, mažajame dubenyje, prisišliejusi prie jo šoninių sienų. Kiaušidėse bręsta moteriškosios lytinės ląstelės (kiaušialąstės, arba kiaušinėliai) ir gaminami lytiniai hormonai (estrogenai, progesteronas ir kiti).

Medicininis gydymas

Kiaušidžių vėžio gydymo taktika priklauso nuo vėžio stadijos, bendros sveikatos būklės.

Dažniausiai taikoma chirurginis ir chemoterapinis gydymo metodai.

I-II stadijos kiauširdžių vėžio atvejais atliekama gimdos, abiejų kiaušidžių ir kiaušintakių bei didžiosios taukinės pašalinimas. Tam tikrais atvejais, kuomet navikas yra tik vienoje kiaušidėje gali būti atliekama tik pažeistos kiaušidės ir kiaušintakio pašalinimas. Šiuo atveju moteriai išlieka galimybė susilaukti palikuonių.

Chemoterapija kiaušidžių vėžiui gydyti taikoma gali būti po operacijos, kai operacijos metu nepavyksta ar įtariama, kad galėjo nepavykti visiškai pašalinti visų vėžio pažeistų organų ir audinių. Prieš operaciją chemoterapija gali būti skiriama, kuomet įtariama, jog radikaliai pašalinti vėžio operacijos metu gali nepavykti. Prieš operaciją skiriant chemoterapinį gydymą tikimasi sumažinti naviko dydį. Chemoterapinis gydymas gali trukti iki pusės metų.

Vėlyvose kiaušidžių vėžio stadijose atliekama citoredukcinė operacija (jos metu pašalinama gimda, abi kiaušidės ir kiaušintakiai, didžioji taukinė, didesnės naviko metastazės, esančios pilvo ir dubens ertmėse), po kurios skiriama chemoterapija. Po šio gydymo pacientėms kas 3 mėn atliekamas ginekologinis tyrimas, pilvo ir dubens echoskopija ar kompiuterinė tomografija, Ca-125 tyrimas.

Kai kuriais atvejais, kai prognozuojama, kad navikas yra neoperabilus, gydymas pradedamas chemoterapija, po kurios atliekama citoredukcinė operacija.

Į viršų