Galvos smegenų navikai. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Galvos smegenų navikai – tai nenormalių smegenų ląstelių sankaupa, šioms ląstelėms būdingas nekontroliuojamas augimas. Simptomai: psichikos sutrikimai, traukuliai, šlapinimosi sutrikimai, raumenų silpnumas.

Priežastys

Smegenų navikų atsiradimo priežastys nežinomos. Smegenų navikai gali atsirasti bet kokio amžiaus žmogui, dažniausiai serga dviejų amžiaus grupių žmonės: vaikai nuo 3 iki 12 metų ir suaugusieji nuo 40 iki 70 metų. Taip pat smegenų navikais dažniau suserga kai kurių pramonės šakų darbininkai (naftos perdirbimo, gumos, vaistų pramonės). Pastebėta, kad smegenų vėžiu kartais serga keli tos pačios šeimos nariai, todėl neatmetama ir paveldimumo galimybė.

Smegenų navikų ląstelės yra kilusios iš normalių smegenų ląstelių, tačiau dėl nežinomų priežasčių jos pradeda nekontroliuojamai daugintis, tuo būdu didėja galvos smegenų tūris, o to pasekmė - didėja spaudimas kaukolės ertmėje, nustumiamos sveikos smegenų dalys, sutrinka galvos smegenų veikla. Visos žmogaus kūno ląstelės pasižymi dviem savybėm: diferenciacija ir autoreguliacija. Diferenciacija reiškia, kad ląstelės auga ir vystosi, kad atliktų tam tikrą specifinį darbą: besidalijančios ląstelės gauna informaciją, kaip tapti skirtingomis viena nuo kitos – taip, pavyzdžiui, augant vaisiui motinos gimdoje, ląstelės suformuoja skirtingas kūno dalis (dalis ląstelių tampa raumenimis, dalis oda, plaučiais, smegenų audiniu ir t.t.). Tokiu būdu visos ląstelės atlieka labai skirtingą, specifinį darbą. Ląstelės taip pat reguliuoja savo augimą. Tai reiškia, kad jos „žino“, kada kūnui reikia naujų ląstelių, tuomet jos dauginasi, tačiau visada „žino“, kada sustoti (pavyzdžiui, kol žmogus auga, ilgėja jo kaulai, bet sulaukus aštuoniolikos, dvidešimties metų, kaulai nustoja augti ir organizme nustoja daugintis kaulų ląstelės). Tai autoreguliacija. Naviko ląstelės praradusios savybę diferencijuotis ir atlikti autoreguliaciją. Šios ląstelės negamina nuodingų medžiagų, nenaikina normalių smegenų ląstelių, jos tik monotoniškai dauginasi užimdamos vis didesnę erdvę kūne ir sąlygodamos normalaus audinio suspaudimą.

Į viršų