Žvynelinė (psoriazė). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Žvynelinė – lėtinė pasikartojanti liga, pažeidžianti odą ir (sunkiais atvejais) sąnarius. Ji atsiranda, kuomet paviršinės odos ląstelės pradeda pernelyg greitai daugintis. Oda atrodo lyg padengta žvynais, kuriuos niežti, kartais skauda, o pakasius lieka raudonos dėmės. Vienodai dažnai serga ir vyrai, ir moterys. Dažniausiai žvyneline serga 20-40 metų žmonės.

Medicininis gydymas

Kiekvieno ligonio gydymas yra individualus ir priklauso nuo įvairių veiksnių: ligos stadijos, pažeidimų išplitimo, vietos ir formos, ligonio amžiaus, gretutinių ligų. Skiriamas vietinis ir sisteminis gydymas.
Vietiniam gydymui vartojama: 1) minkštinančios medžiagos (ceridalis); 2) kortikosteroidų tepalai, kremai, losjonai, želė. Silpni steroidiniai tepalai vartojami veido gydymui, vidutinio stiprumo steroidai vartojami gydant plokšteles ant kūno, lenkiamųjų paviršių. Stipresniais steroidais gydomos rankos ir kojos; 3) ditranolis (dėl daugelio trūkumų netinkamas gydant ambulatoriškai); 4) anglies derva – ji yra daugelio mišinių sudedamoji dalis. Anglies dervos mišiniai dažniausiai vartojami gydant plaukuotosios galvos dalies ir lašinę žvynelinę; 5) salicilo rūgštis – vertinga paruošiamajam gydymui, prieš pradedant vartoti kitus vaistus, nes sumažina žvynelių storį. 6) vitamino D analogai (kalcipotriolis). Derinant juos su steroidais gydymas būna veiksmingesnis, sumažinamas šalutinis vaistų poveikis. 7) ultravioletiniai spinduliai (UVB). Dirbtiniai UVB (spindulių bangos ilgis 290-320 nm) šaltiniai naudojami gydymui, ypač derinant su dervomis ir ditranoliu. Sisteminiam gydymui naudojami: 1) PUVA. Tai fotosensibilizuojančios medžiagos (psoralenas) derinys su UVA; 2) citotoksinis vaistas metotreksatas. Efektyvus gydant dėl žvynelinės atsiradusį sąnarių uždegimą; 3) imunosupresiniai vaistai. Ciklosporinas yra efektyvus gydant sunkią žvynelinę. Gydymo metu reikia reguliariai tirti inkstų funkciją ir matuoti arterinį kraujospūdį. 4) retinoidai. Acitretinas yra vartojamas gydant sunkią, atsparią gydymui žvynelinę, taip pat delnų ir padų žvynelinę. Jis gali sukelti apsigimimus, dėl to vaisingo amžiaus moterims rekomenduojama vartoti patikimus kontraceptinius vaistus gydymo metu ir 2 metus baigus gydymą.

Į viršų