Randai. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Randas yra normalus odos gijimo procesas. Jis susidaro, kai odoje gyja žaizdos, atsiradusios dėl traumų, chirurginės intervencijos arba ligos.
Rando formavimasis trunka nuo 1 iki 4 metų.

Ligos eiga

Rando išvaizdai turi reikšmės:
 
  • Genetiniai veiksniai – odos tipai
    Žmonių oda su tamsiu pigmentiniu epidermiu (pvz., afrikiečių ar azijiečių) linkusi sudaryti keloidus (didelius randus, iškylančius odos paviršiuje). Tamsesnio gymio žmonių, kurių odoje daugiau pigmento, ir randai tamsesni.
  • Randų vieta
    Ant judrių vietų - kaklo, plaštakų, fiziologiškai aktyvesnių raumenų (tokių kaip nugaros, kojų, pečių) ir sąnarių - susidaro didesni ir labiau matomi randai.
  • Randų infekcijos arba komplikacijos
    Infekcijos padidina tikimybę, kad randas bus negražus. Pooperacinis pjūvis paprastai sugyja per 5–6 dienas. Tačiau jei pjūvio žaizda infekuojama, po jos lieka didesnis ir ryškesnis randas.
  • Aplinkos poveikis 
    Rando ryškumą veikia saulė - atidengtose vietose randai lieka tamsesni. 
  • Randų tipai
    Užgijus žaizdai susidaro įvairių tipų randai - jie išveša, išplinta, lieka paraudę, pakilę virš odos paviršiaus arba įdubę.

    Hipertrofiniai randai
    Tokie randai dažniausiai susidaro ant nudegusios jaunų žmonių arba ant tamsesnės odos. Randai yra raudoni, dideli ir iškilę, gali perštėti ir skaudėti, jų augimą apriboja žaizdos dydis. Hipertrofiniai randai pradeda susidaryti praėjus dviems savaitėms nuo sužeidimo. Jie gali gerėti savaime, tačiau šis procesas trunka ilgiau nei metus.
    Ypač darkantys išvaizdą randai lieka po nudegimų.

    Keloidiniai randai
    Keloidai gali susidaryti bet kurio amžiaus žmonėms, tačiau dažniau susidaro ant jaunų žmonių odos ir ant tamsesnės odos. Keloidai yra grubūs, apvalūs, sudaro netaisyklingas randų audinio raukšles, plinta toliau už žaizdų ribų. Lyginant su oda, esančia aplink žaizdą, koloidai yra tamsesni. Dažnai jie būna raudonos spalvos. Keloidai gali susidaryti iškart po sužeidimo arba pablogėti nėštumo metu.

    Atrofiniai randai
    Šie randai yra mažos apvalios įdubos, esančios žemiau nei aplinkinė oda. Jie atsiranda, kai sutrinka gijimo procesas ir susidaro nepakankamas jungiamojo audinio kiekis, pavyzdžiui, išnykus spuogams.
  • Į viršų