Prakaitavimas gausus (hiperhidrozė). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Pernelyg gausus prakaitavimas (hiperhidrozė) - ligų ar padidėjusio nervingumo pasekmė.

Hiperhidrozei būdingas matomas prakaitavimas, besitęsiantis ne mažiau 6 mėn., be akivaizdžios priežasties ir kai yra ne mažiau kaip du iš šių požymių:

  • abipusis ir maždaug simetriškas prakaitavimas,
  • prakaitavimas trukdo normaliai kasdienei veiklai,
  • padidintas prakaitavimas būna nors kartą per savaitę,
  • prasideda iki 25 metų,
  • paveldėjimas,
  • neprakaituojama miegant.

Tyrimas

Didelis vaidmuo diagnozuojant hiperhidrozę tenka anamnezei. Diagnozę galima patvirtinti, tik jeigu nenustatoma kita padidinto prakaitavimo priežastis. Atliekamas Minor jodo-krakmolo testas. Oda pabarstoma krakmolu ir tepama jodo tirpalu. Prakaitui tirpdant krakmolą, jis reaguoja su jodonatu ir taip tam tikros zonos nusidažo violetine spalva. Prakaito kiekis nustatomas gravimetriniu metodu: popierinis filtras penkioms minutėms prispaudžiamas prie nusausintos odos ir po to pasveriamas. Hiperhidrozė diagnozuojama, kai per penkias minutes iš vienos pažasties išsiskiria daugiau kaip 100 mg prakaito. Tačiau šio tyrimo jautrumas ir specifiškumas diagnozuojant hiperhidrozę nepatvirtintas, todėl klinikinėje praktikoje taikomas retai.

Naudojami ir kai kurie kiti tyrimai prakaito kiekiui nustatyti, hiperhidrozei diagnozuoti ir gydymo veiksmingumui įvertinti: dinaminė sudometrija, termoreguliacinis prakaitavimo testas.

Į viršų