Prakaitavimas gausus (hiperhidrozė). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Pernelyg gausus prakaitavimas (hiperhidrozė) - ligų ar padidėjusio nervingumo pasekmė.

Hiperhidrozei būdingas matomas prakaitavimas, besitęsiantis ne mažiau 6 mėn., be akivaizdžios priežasties ir kai yra ne mažiau kaip du iš šių požymių:

 • abipusis ir maždaug simetriškas prakaitavimas,
 • prakaitavimas trukdo normaliai kasdienei veiklai,
 • padidintas prakaitavimas būna nors kartą per savaitę,
 • prasideda iki 25 metų,
 • paveldėjimas,
 • neprakaituojama miegant.

Medicininis gydymas

Būdai:

 • Anticholinerginiai vaistai ir klonidinas
 • Antiperspirantai
 • Jontoforezė: jos veikimo mechanizmas nėra aiškus. Vandeniu sudrėkintais vilnoniais pavilgais padengti davikliai dedami gydymo lauke ir jais perduodama elektros srovė, kurios amplitudė laipsniškai didinama iki maksimaliai toleruojamos; procedūra atliekama kiekvienoje vietoje po 30 min. 1–2 kartus per dieną kasdien iki 2 sav. Galimas šio metodo nepageidaujamas poveikis yra odos nudegimai dėl tiesioginio elektros srovės poveikio.
 • Botulino toksinas A (BTA)
 • Vietinis chirurginis gydymas: Vakarų Europos šalyse yra gana populiari tokia procedūra: ekrininių liaukų latakų nervų perpjovimas – simpatektomia, šitaip stabdomas itin gausus prakaitavimas. Procedūra atliekama klasikiniu arba endoskopiniu būdu. Kai kurios klinikos siūlo riebalų pertekliaus išsiurbimą – liposakciją, kai kartu su riebalais pašalinamos ir liaukos. Visos procedūros atliekamos esant bendrajai nejautrai, po jų lieka tik nedideli randai. Kai kurie pacientai renkasi šį metodą dėl vieno dalyko - nori atsikratyti prakaitavimo visam laikui. Bet dermatologai perspėja, kad - be pooperacinio uždegimo rizikos arba atsitiktinio nervų pažeidimo - procedūros gali turėti netikėtų pasekmių: gali prasidėti kompensacinis prakaitavimas. Pašalinus liaukas vienoje vietoje, kūnas pradeda prakaituoti kitaip, pavyzdžiui, per sėdmenų, krūtų, šlaunų odą.
 • Simpatinė denervacija: Simpatinė nervų sistema – tai vegetacinės nervų sistemos dalis, inervuojanti vidaus organus, kraujagysles, padidinanti prakaitavimą. Pacientui atliekama simpatektomija – operacija, kurios metu perkerpami, prideginami ar suspaudžiami simpatinės nervų sistemos nervai.

Taigi, ši liga nėra lengvai gydoma. Taikomi medikamentiniai ir chirurginiai metodai, kurių veiksmingumas nevienodas. Chirurginis gydymas gerokai brangesnis nei medikamentinis, sukelia nepageidaujamų reiškinių, kurie gali smarkiai pabloginti gyvenimo kokybę.

Įvertinus įvairių gydymo metodų kainos ir naudos bei rizikos santykį, bene veiksmingiausias ir saugiausias būdas hiperhidrozei (net ir sunkiai) gydyti yra botulino toksino A įodinės injekcijos. Jo leidžiama į odą maždaug kas 1–2 cm aplink prakaituojantį plotą. Botulinas sustabdo nervinių ląstelių galūnių, veikiančių ekrinines prakaito liaukas, funkcionavimą ir apie pusmetį ar net metus jas slopina. Botulino galima švirkšti į padus, pažastis, sprandą, pakaušį, smilkinius, kaktą, delnus.

Į viršų