Plikimas (plaukų slinkimas). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Plikimas, plaukų slinkimas – tai reiškinys, kai sutrinka plaukų atsinaujinimas dėl per didelio plaukų slinkimo ar pablogėjusio jų ataugimo, ar abiejų priežasčių kartu.

Medicininis gydymas

Gydymo metodai, stimuliuojantys plaukų augimą labai įvairūs, todėl visada reikėtų pagalvoti apie laukiamą naudą ir riziką. Dažnai (pvz., sergant lizdiniu plikimu) plaukai gali ataugti spontaniškai.
Vietiniam gydymui gali būti skiriama šių vaistų:
Minoksidilis. Jį vartojant plaukai atauga apie 50 proc. moterų, vyrams šis vaistas ne toks efektyvus. Vartojamas 1-5 proc. kremas ar tepalas.
Estradiolis. 0,025 proc. estradiolio tirpalas, vartojamas kas dvi dienas, saugus ir veiksmingas vaistas, mažinantis plaukų slinkimą moterims. Tačiau nustojus vartoti, plaukai gali vėl imti slinkti. Šio vaisto negalima vartoti moterims, sergančioms krūties vėžiu, kadangi jis skatina vėžinių ląstelių augimą.
Kortikosteroidai. Užteptas kortikosteroidinis tepalas arba kremas dažnai pridengiamas vaškiniu popieriumi (okliuzinis tvarstis). Taip pat vietiškai gali būti vartojamas cinko sulfatas, ditranolis, UV spinduliai, PUVA, DPCP difenilciklopropenonas.
Geriami vaistai:
Ciproterono acetatas. Tai antiandrogeninis preparatas, kuris labai efektyviai mažina plaukų slinkimą. Jis itin tinka moterims, kurias vargina spuogai. Ciproterono acetato yra kontraceptiniame preparate Diane.
Vyrams skiriamas finosteridas, kuris yra 5 alfa reduktazės inhibitorius.
Visiems aukščiau minėtiems vaistams taip pat yra būdingas šalutinis poveikis, todėl dėl jų vartojimo reikia pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Esant labai išplitusiam procesui, kai nepadeda kitos gydymo priemonės, židininiam išplikimui gydyti, naudojamas ir geriamas gliukokortikoidas (prednizolonas). Šiuo metu tampa vis populiaresnis plaukų persodinimas. Kad persodinimas būtų sėkmingas reikia, kad nenuplikusioje odoje plaukai būtų pakankamai stori ir tankūs ir paėmus dalį jų persodinimui nebūtų žymu. Procedūrą galima atlikti, kol pacientas dar nėra visiškai nuplikęs.

Į viršų