Nudegimas ugnimi ir vandeniu. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Nudegimas ugnimi ir vandeniu – tai odos nudegimas, sukeliamas ugnies arba drėgno karščio – karšto ar virinto vandens, vandens garų.

Nudegimų gydymas priklauso nuo nudegusio ploto dydžio bei gylio – kokie sluoksniai yra pažeisti, ar pažeidimas pasiekė gilesnius odos sluoksnius. Odą sudaro trys sluoksniai: epidermis – paviršinis, suragėjęs sluoksnis, matomas odos išorėje, po juo derma – tikroji oda, ir poodis – arba hipoderma. Žemiau yra gilesnieji sluoksniai: fascija, raumenys ir kaulai. Pagal pažeidimo lygį nudegimai skirstomi į laipsnius:

  • I laipsnio. Paviršinio odos sluoksnio (epidermio) pažeidimas. Nudegusi oda parausta, patinsta, peršti ir skauda. Skausmas yra mažas arba vidutinis.
  • II laipsnio. Epidermio ir gilesnio odos sluoksnio (dermos) pažeidimas. Gali būti viršutinio arba apatinio dermos sluoksnio pažeidimas. Gali atsirasti pūslės, pilnos skaidraus ar drumsto skysčio, gali sutrūkti. Negalima pūslių spausti ar sprogdinti, gali įvykti audinių užkrėtimas nešvarumais, bakterijomis, prasidėti infekcinis uždegimas. Sukeliamas didelis skausmas.
  • III laipsnio. Apima epidermio, dermos ir dar gilesnių odos sluoksnių (poodžio – hipodermos) sluoksnius. Kinta pažeidimo spalva: gali kisti nuo baltos iki rudos. Pažeidimas yra gilus, drėgnas, skausmingas.
  • IV laipsnio. Apima visus odos sluoksnius, gali apimti ir fascijas, raumenis ar kaulus. Šie nudegimai yra rudo atspalvio, drėgni, beveik neskausmingi.

Esant II ar didesnio laipsnio nudegimui, jei sužalota 15-20% žmogaus kūno paviršiaus, prasideda nudegimo liga. Ligonį gali ištikti nudegiminis šokas dėl skausmo. Po 1-3 dienų dėl nekrozės žūvantys audiniai išskiria irimo produktus, prasideda toksemija – toksinai patenka į kraują – gali būti pažeistos kepenys, inkstai, širdies ir kraujagyslių sistema.

Patarimai ir profilaktika

Jautriausi nudegimams karštu vandeniu bei ugnimi yra kūdikiai ir vaikai. Vaikų apsaugojimo būdai namuose:

  • Laikyti vaikus toliau nuo viryklės.
  • Akūnėmis patikrinti vonios vandens temperatūrą pries prausiant kūdikį ar vaiką.
  • Laikyti degtukus, žiebtuvėlius ir kitus degius daiktus toliau nuo vaikams matomos ir pasiekiamos vietos.
  • Laikyti karštus gėrimus vaikams nepasiekiamoje vietoje.

Į viršų