Atopinis dermatitas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Atopinis dermatitas, neurodermitas, atopinė egzema, endogeninė egzema – tai dažna lėtinė uždegiminė odos liga, kurią lydi intensyvus niežėjimas. Ši liga ypač dažna vaikų tarpe. Siejama su alergine astma, alerginiu rinokonjunktyvitu. Taip pat atopiniui dermatitui būdinga: gyvenimo kokybės pokyčiai, darbo ir mokymosi bei kitos veiklos sutrikimai.

Medicininis gydymas

Atopinio dermatito pagrindiniai gydymo principai:

  • Alergeno pašalinimas ( dieta, ypač vaikams, aplinkos kontrolės priemonės).
  • Barjerinės epidermio funkcijos atkūrimas: emolientai (pav.: Excipial). Emolientai yra hipoalerginiai, be dažančių priedų, kvapiųjų medžiagų. Juos būtina vartoti ilgą laiką ir be pertraukų. Odą minkštinantitis poveikis trunka 3-4 valandas, todėl vartoti reikia dažnai (4-6k/p). Jei emolientus vartojate su gydomuoju tepalu, pirmiausia pažeistas vietas ištepkite gydomuoju tepalu, paskui emolientais. Po vandens procedūrų odą reikia ištepti emolientu per 3 minutes.
  • Esant lengvai ar vidutinio sunkumo eigai, uždegimą slopina vietiškai naudojami gliukokortikosteroidai, o  esant sunkiai eigai geriamieji gliukokortikosteroidai. Taip pat naudojami imunomoduliatoriai vietiškai (pav.: pimekrolimas, takrolimas). Antihistaminiai vaistai  geriami papildomai esant smarkiam niežėjimui.
  • Jei yra infekcijos pavojus skiriami antibiotikai.
  • Fototerapija – tai gydymo metodas, kurio metu gydymui naudojami ultravioletiniai (UVA ir UVB) spinduliai monoterapija ar kombinacijose su medikamentais.
  • Fotochemoterapija – tai gydymo metodas, kurio metu skiriama spinduliams įjautrinanti medžiaga (psoralenas) ir ilgųjų bangų ultravioletiniai spinduliai (UVA).
  • Kartais reikalinga psichologo pagalba.

Į viršų

Gydytojai

Dermatologas, Dermatovenerologas

Vilnius, Marijampolė

Dermatovenerologas

Vilnius

Dermatovenerologas

Vilnius

Į viršų