Anafilaksija. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Anafilaksija – tai sunki sisteminė alerginė reakcija. Visuotinai priimto anafilaksijos apibrėžimo nėra, dažniausiai ji apibūdinama kaip sunki bendrinė alerginė reakcija, kurios metu sutrinka kvėpavimas (dėl gerklų pabrinkimo ar astmos) ar (ir) išsivysto hipotenzija. Yra daug kitų požymių, priklausančių nuo anafilaksijos sunkumo. Tačiau išplitusi dilgėlinė, angioedema ar alerginė sloga anafilaksine reakcija nelaikomos, nes jų metu neatsiranda hipotenzija ir nesutrinka kvėpavimas. Anafilaksinės reakcijos dažniausiai pasireiškia vaikams ir jauniems žmonėms. Kaip ir visų alerginių ligų, anafilaksijos atvejų dažnėja. Anafilaksinė reakcija yra labai sunki, negydant - mirtina būklė.

Priežastys

Anafilaksijos mechanizmas
Anafilaksinė reakcija prasideda, kai alergenas jungiasi su specifiniais E klasės antikūnais, prisijungusiais prie putliųjų ląstelių ir bazofilų paviršiuje esančių receptorių ir išlaisvina šiose ląstelėse esančius mediatorius (daugiausia histaminą), kartu sintetinami ir nauji mediatoriai. Kadangi per labai trumpą laiką išsiskiria labai daug histamino ir kitų mediatorių, išsiplečia kapiliarai, padidėja jų laidumas, pabrinksta gleivinė, o tai sukelia šoką ir asfiksiją.

Sukeliantys faktoriai
Dažniausiai anafilaksines reakcijas sukelia maistas. Ypač dažnai anafilaksiją sukelia žemės ir kiti riešutai. Maisto sukeliamų anafilaksinių reakcijų daugėja. Antroje vietoje - vabzdžių (dažniausiai vapsvų ir bičių) nuodų sukeliamos reakcijos. Sparčiai daugėja latekso sukeliamų alerginių reakcijų atvejų. Jos dažniausiai išsivysto žmonėms naudojantiems gumines pirštines, asmenims su atopija. Rečiau pasitaiko anafilaksinės reakcijos, sukeltos fizinių pratimų, vakcinų, spermos. Anafilaksinės reakcijos gali prasidėti taikant specifinę imunoterapiją.

Į viršų