Anafilaksija. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Anafilaksija – tai sunki sisteminė alerginė reakcija. Visuotinai priimto anafilaksijos apibrėžimo nėra, dažniausiai ji apibūdinama kaip sunki bendrinė alerginė reakcija, kurios metu sutrinka kvėpavimas (dėl gerklų pabrinkimo ar astmos) ar (ir) išsivysto hipotenzija. Yra daug kitų požymių, priklausančių nuo anafilaksijos sunkumo. Tačiau išplitusi dilgėlinė, angioedema ar alerginė sloga anafilaksine reakcija nelaikomos, nes jų metu neatsiranda hipotenzija ir nesutrinka kvėpavimas. Anafilaksinės reakcijos dažniausiai pasireiškia vaikams ir jauniems žmonėms. Kaip ir visų alerginių ligų, anafilaksijos atvejų dažnėja. Anafilaksinė reakcija yra labai sunki, negydant - mirtina būklė.

Medicininis gydymas

Į raumenis leidžiamas adrenalinas yra pagrindinis vaistas nuo anafilaksinės reakcijos. Beveik visada jis padeda.

Po adrenalino į raumenis ar labai lėtai į veną galima skirti hidrokortizono (arba prednizolono) ar chlorfeniramino (arba difenhidramino). Jei gydyti pradedama anksti, šių medikamentų visiškai pakanka.
Gydymas gali būti nesėkmingas, jei adrenalino pradedama skirti per vėlai. Labai retai anafilaksinė reakcija gali būti dvifazė, šiuo atveju pakartotinio priepuolio išvengti padeda hidrokortizonas.

Jei klinikiniai simptomai tik prasideda, gali būti sunku nustatyti tikrą ligos diagnozę. Tačiau adrenalino turi būti skiriama visiems pacientams, kuriems atsiranda dusulys kartu su hipotenzija. Jei dusulio ir hipotenzijos nėra, bet yra kitų bendrinės alerginės reakcijos simptomų, skiriama hidrokortizono bei chlorfeniramino, ir ligonio būklė stebima toliau. Jei ji pradeda blogėti, į raumenis skiriama 0,5 mg adrenalino.
Adrenalino į veną skiriama ypatingais atvejais: jei yra labai sunkus šokas, jei anafilaksija prasideda anestezijos metu. Adrenalino į veną skiriama atskiesto (1:1000 stiprumo tirpalo) ir lėtai, maksimali pradinė dozė - 0,1 mg. Ambulatoriškai adrenalino į veną skiriama labai retai. Literatūroje pateikiami duomenys, kad labai retai vartojant adrenalino gali prasidėti miokardo infarktas. Tačiau praktinis darbas rodo, kad adrenalinas yra labai saugus vaistas.

Anafilaksines reakcijas gali pasunkinti kartu vartojami b blokatoriai, šie vaistai taip pat sumažina adrenalino poveikį.

Papildomas gydymas
Jei pacientui yra sunki hipotenzija, jis turi gulėti, kojas geriau pakelti. Jei vyrauja dusulys, geriau sėdėti. Papildomai skiriama kvėpuoti deguonies.

Jei yra sunkus bronchospazmas, skiriama inhaliacinių b2 agonistų. Inhaliacinis adrenalinas vartojamas lengvam ar vidutinio sunkumo gerklų pabrinkimui gydyti. Tačiau jis negali pakeisti į raumenis skiriamo adrenalino, taip pat inhaliacinis adrenalinas nevartojamas, jei adrenalino į raumenis jau suleista. Jei gydymas vaistais greitai nepanaikina šoko simptomų, nedelsiant į veną pradedama skirti skysčių.

Tolimesnis gydymas
Ligoniai, kuriems įvyko anafilaksija, turi būti siunčiami alergologo konsultacijai. Pacientui svarbu žinoti, koks alergenas sukėlė anafilaksiją. Tai galima nustatyti kruopščiai surinkus anamnezę - atlikus alerginius odos mėginius ar serologinius tyrimus. Pacientas privalo ne tik vengti alergeno, bet ir mokėti suteikti sau pirmąją pagalbą įvykus anafilaksijai. Tam išleidžiami vienkartiniai švirkštai, iš anksto pripildyti adrenalino, yra suaugusiesiems ir vaikams skirtų švirkštų. Gydytojai turi nuodugniai išaiškinti, kaip jais naudotis, tai privalo žinoti ne tik pacientas, bet ir jo artimieji, vaikų darželio, mokyklos medicinos seserys.


Į viršų

Gydytojai

Dermatovenerologas

Vilnius

Dermatologas, Dermatovenerologas

Vilnius, Marijampolė

Dermatologas, Dermatovenerologas

Reitingas

Vilnius

Į viršų