Anafilaksija. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Anafilaksija – tai sunki sisteminė alerginė reakcija. Visuotinai priimto anafilaksijos apibrėžimo nėra, dažniausiai ji apibūdinama kaip sunki bendrinė alerginė reakcija, kurios metu sutrinka kvėpavimas (dėl gerklų pabrinkimo ar astmos) ar (ir) išsivysto hipotenzija. Yra daug kitų požymių, priklausančių nuo anafilaksijos sunkumo. Tačiau išplitusi dilgėlinė, angioedema ar alerginė sloga anafilaksine reakcija nelaikomos, nes jų metu neatsiranda hipotenzija ir nesutrinka kvėpavimas. Anafilaksinės reakcijos dažniausiai pasireiškia vaikams ir jauniems žmonėms. Kaip ir visų alerginių ligų, anafilaksijos atvejų dažnėja. Anafilaksinė reakcija yra labai sunki, negydant - mirtina būklė.

Ligos eiga

Ligos simptomai priklauso nuo sukėlėjo ir jo patekimo būdo. Kai alergenas patenka tiesiai į kraujotaką (įgelia vabzdys, suleidžiama vaistų), vyrauja širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimo simptomai - hipotenzija ir šokas. Ypač tai pasireiškia, kai į veną staiga suleidžiama didelė vaistų dozė (pavyzdžiui, pradedant bendrinę anesteziją). Kai alergenas patenka į organizmą rezorbuodamasis per gleivines (dažniausiai valgant), vyraujantis simptomas yra dusulys dėl veido, lūpų ir gerklų pabrinkimo. Anafilaksinės reakcijos prasideda ir vystosi labai greitai. Paprastai anafilaksija prasideda tuoj pat arba praėjus tik kelioms minutėms po kontakto su alergenu.

Anafilaksinės reakcijos, sukeltos latekso pirštinių, prasideda ir vystosi lėtai, nes alergenas turi rezorbuotis per odą ir gleivines. Dažniausiai reakcijos prasideda po 30 ar daugiau minučių po kontakto su alergenu. Anafilaksija, sukelta latekso, gali prasidėti chirurginių operacijų, makšties tyrimų metu, gydant dantis ar paprasčiausiai nešiojant gumines pirštines. Alergija lateksui ypač dažnai pasireiškia medikams.

Į viršų

Gydytojai

Dermatovenerologas

Vilnius

Dermatologas, Dermatovenerologas

Reitingas

Vilnius

Dermatovenerologas

Vilnius

Į viršų