Dantų kariesas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Dantų kariesas, arba dantų ėduonis – viena labiausiai paplitusių ligų pasaulyje, nuo kurios yra pažeisti daugiau nei 90% visų pasaulio žmonių dantys. Dantų ėduonis atsiranda, kai dantų emalyje pradeda mažėti mineralinių medžiagų (kalcio ir fosforo). Ilgainiui emalis lūžta ir susiformuoja ertmė. Paprastai pasireiškianti kaip skylė dantyje, ši liga neprofesionalų tarpe dažnai ir vadinama „skyle dantyje".

Patarimai ir profilaktika

Norint išsaugoti sveikatą, būtina žinoti ne tik ligos atsiradimo ir vystymosi priežastis, bet ir įdiegti sveikos gyvensenos principus: taisyklingų mitybos įpročių formavimas; nėščios mamos konsultacijos; pieninių dantukų priežiūra; pirmieji nuolatiniai dantys ir jų priežiūra; pirmųjų pastoviųjų dantų padengimas silantais – tai dantų anatominius plyšius (vageles ir duobeles) hermetizuojančios medžiagos, skirtos šių sričių karieso profilaktikai; danties kietųjų audinių stiprinimas; dantų valymo ir burnos ertmės higienos būklės kontrolė; individualus burnos ertmės higienos priemonių parinkimas, valymo metodai ir priemonės; kariesogeninės būklės šalinimas burnos ertmėje; ankstyva karieso diagnostika ir gydymas. Burnos ertmės higiena – pagrindinis karieso ir periodonto ligų profilaktikos metodas. Profesionalioji burnos higiena – tai higieninės procedūros, kurių metu šalinamos mineralizuotos ir nemiralizuotos dantų apnašos, poliruojami dantų ir plombų paviršiai, nustatomas dantų valymo efektyvumas, atliekamos gydomųjų preparatų (pvz. fluoro) aplikacijos. Šias procedūras atlieka gydytojas odontologas ar burnos ertmės higienistas.

Dažnai formuojantis dantų kariesui profilaktšikai vartojami probiotikai Streptococcus salivarius. Streptococcus salivarius K12 - gerosios burnos bakterijos, kurios apsaugo nuo dantų karieso. Tyrėjai iš Japonijos atliko in vitro tyrimą su Streptococcus salivarius bakterija, kuri nedalyvauja dantų apnašų susidarymo procese, bet iš tikrųjų slopina bioplėvelės, t. y. dantų apnašų susidarymą. Bakterija gamina du fermentus (FTF – fruktosiltransferazę ir FruA – egzo-beta-D-fruktosidazę), kurie yra atsakingi už šį procesą.

Į viršų