Išsėtinė sklerozė. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Išsėtinė sklerozė – tai centrinės nervų sistemos, t.y. galvos ir nugaros smegenų, lėtinė liga. Normalias nervines skaidulas apsupa daug lipidų ir baltymų turintis dangalas – mielinas. Išsėtinės sklerozės metu šis dangalas irsta, todėl sutrinka pažeistų nervinių skaidulų funkcija. Įvairiose galvos ir nugaros smegenų srityse susidaro uždegiminiai židiniai; vėliau jų vietose vyksta randėjimas (sklerozė), lieka sklerozinės plokštelės, todėl liga pavadinta išsėtine (daugine) skleroze. Išsėtines skleroze serga daugiau nei 1 milijonas žmonių visame pasaulyje. Ligos simptomai retai pasireiškia anksčiau nei 10 metų amžiuje, dažniausiai atsiranda 20-40 metų, retai vyresniam kaip 50 metų asmeniui. Moterys serga kiek dažniau (sergančių moterų ir vyrų santykis 3:2). Apibrėžtas geografinis paplitimas: dažniau pasitaiko šalto klimato teritorijose, gerai ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse. Pastebėta, jog šia liga serga labiau išsilavinę ir aukštesnio ekonominio –socialinio  sluoksnio asmenys. Taip pat pastebėta tendencija, jog šia liga dažniau serga asmenys, kurie taip pat serga bronchine astma ir yra daug kam alergiški.

 

Patarimai ir profilaktika

Kol nenustatytas ligos sukėlėjas, profilaktinių priemonių nėra. Kad pasiektumėte optimalių gydymo rezultatų, laikykitės gydytojo nurodymų.
Reikėtų pakankamai ilsėtis, mankštintis. Daugiau nei pusės ligonių simptomai pasunkėja karštyje – vengti karštų patalpų. Neignoruoti karščiavimo dėl bet kokios priežasties – laiku kreiptis į gydytoją, laikytis jo rekomendacijų. Valgyti pilnavertį maistą. Jei vargina vidurių užkietėjimai, vartoti daugiau skaidulinių medžiagų ir skysčių. Svarbus pakankamas B grupės vitaminų kiekis. Dėl prislėgtos nuotaikos konsultuotis su psichiatru, vartoti jo paskirtus vaistus rekomenduotą laiką. Išsėtinė sklerozė neveikia vaisingumo. Jei planuojate turėti vaikų, pasikonsultuokite su savo neurologu dėl nėštumo ir galimo išsėtinės sklerozės gydymo. Gimdymo taktiką parenka gydytojas akušeris pagal motinos ir vaisiaus būklę. Maitinimas krūtimi išsėtinės sklerozės eigos nepablogina. Nenustatyta neigiamo nėštumo ir gimdymo, taip pat ir geriamųjų kontraceptikų poveikio ligos aktyvumui bei prognozei. Bendraukite su savo artimaisiais, su kitais sergančiaisias išsėtine skleroze. Bendradarbiaukite su savo gydytoju. Nesidrovėkite teirautis apie lytinės funkcijos sutrikimus.

Į viršų