Insultas (smegenų infarktas). Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Insultas (lot. insulto – šokinėju), ūminis galvos smegenų kraujotakos sutrikimas. Smegenų infarkto metu, dėl staiga užsikimšusios galvos smegenis maitinančios kraujagyslės, sutrinka smegenų audinio kraujotaka ir atsiranda smegenų pažeidimo simptomai. Insultas sudaro 15 – 17 proc. visų nervų sistemos ligų.

Patarimai ir profilaktika

Insulto profilaktika: 1. Bent kartą metuose pasitikrinkite savo kraujospūdį bei cholesterolio kiekį kraujyje. 2. Pasireiškus bent vienam iš anksčiau išvardintų insultą pranašaujančių simptomų, nedelskite ir nuodugniai pasitikrinkite savo sveikatą. 3. Jei Jūsų kraujo spaudimas yra padidėjęs, dėkite visas pastangas, kad jį išlaikytumėte normos ribose:
  • sąžiningai laikykitės gydytojo nurodymų, vartokite paskirtus vaistus;
  • stenkitės išlaikyti normalų kūno svorį, o jei turite antsvorio – stenkitės sulieknėti;
  • sumažinkite valgomosios druskos suvartojimą;
  • kad gautumėte pakankamai kalio, valgykite daugiau vaisių ir daržovių;
  • daugiau mankštinkitės;
  • meskite rūkyti (veikiant nikotinui, didėja arterinis kraujo spaudimas; dėl rūkymo kraujas tampa tirštesnis ir susidaro palankios sąlygos trombams formuotis).
Padidėjusį arterinį kraujo spaudimą bei kraujo riebalų (cholesterolio) kiekį kraujyje galima koreguoti dieta bei specialiais maisto papildais. Kad neištiktų insultas, reikia laiku ir tinkamai gydyti aterosklerozę bei hipertoninę ligą. Ligos profilaktikai gali būti vartojama vaistų. Esant sunkiam ateroskleroziniam kraujagyslių pažeidimui, vartojama antitrombozinių (mažinančių kraujo krešėjimą) medikamentų – acetilsalicilo rūgšties ar naujesnio – klopidogrelio. Labai svarbu, kad pastarasis krešumą sumažina tiksliai tiek, kiek reikia, neleidžia sulipti trombocitams ir susidaryti trombui. Iš naujausių vaistų taikomi cholesterolio kiekį mažinantys vaistai – statinai.
Ligonio maistas turi būti lengvai virškinamas, vitaminingas. Valgyti reikia 4 – 5 katus per dieną; kuo mažiau vartoti gyvulinių riebalų, druskos, skysčių, nerūkyti ir negerti alkoholio. Esant padidėjusiam kraujospūdžiui bei hiperlipidemijai (padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje), pirmiausia reikia stengtis vartoti kuo mažiau sočiųjų riebalų, juos keisti nesočiaisiais. Nustatyta, kad sumažinus 10 proc. sočiųjų riebalų, 20-30 proc. sumažėja mirčių dėl insulto. Po insulto ligoniui svarbu laikytis darbo ir poilsio rėžimo. Miegoti reikia ne mažiau kaip 7 – 8 val.; prieš miegą nepatartina skaityti, valgyti.

Kaip atpažinti insultą

 

INSULTAS: Atsiminkite viso labo tik tris pirmus žingsnius...

Jeigu kas nors įsimins šią nesudėtingą informaciją, galės kai kuriems žmonėms išgelbėti gyvybę. Perskaitykite, šią informaciją. 

KAIP NUSTATYTI INSULTĄ?

Gamtoje poilsio metu mano draugė suklupo ir parpuolė – ji visus įtikinėjo, kad jai viskas gerai (draugai norėjo iškviesti greitają pagalbą), kad ji paprasčiausiai užkliuvo už akmens, nes dar nepriprato prie savo naujos avalynės. Draugai jai padėjo atsikelti ir davė naują lėkštutę su vaišėmis. Marija toliau džiaugėsi poilsiu, nežiūrint į tai, kad ji jautėsi šiek tiek susijaudinusi. Vėliau paskambino Marijos vyras ir visiems pranešė, kad jo žmoną paguldė į ligoninę – (18 valandą Marija mirė). Pikniko metu ją ištiko insultas. Jeigu jos draugai būtų žinoję kaip nustatyti insulto požymius, galbūt Marija šiandien būtų buvusi su mumis. Gal ir dar kažkas nebūtų numiręs. Vietoj to jie jaučiasi bejėgiai ir neturi vilties ką nors pakeisti.
Kad perskaityti šią informaciją reikia sugaišti tik vieną minutę...
Gydytojas neuropatalogas po to pareiškė, kad jeigu jis būtų galėjęs atvykti pas nukentėjusiąją per tris valandas, jis galėjo visiškai pašalinti insulto pasekmes... visiškai. Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad problema yra tame, kad niekas negalėjo atpažinti insulto, nustatyti teisingos diagnozės ir po to medicininės pagalbos suteikimui nukentėjusįjį trijų valandų bėgyje nepristatė į gydymo įstaigą. Įvykio liudytojų jėgomis tai buvo sunkiai įvykdoma.

ATPAŽINKITE INSULTĄ

Pasistenkite atsiminti tris pagrindinius žingsnius atpažįstant insulto simtomus, taip vadinamus < NKP >.
Perskaitykite ir atsiminkite!

Kartais yra sunku iš karto atpažinti insulto simptomus. Deja, nežinojimas gali baigtis tragedija. Nukentėjusiajam nuo insulto gali būti rimtai pažeista smegenų veikla, jeigu šalia esantys žmonės laiku nenustatys insulto požymių. Šiandien, kaip tvirtina gydytojai, bet kuris įvykio liudininkas gali atpažinti insulto požymius, užduodant nukentėjusiajam tris paprastus klausimus:

N – Paprašykite nukentėjusįjį NUSIŠYPSOTI.

K – Paprašykite KALBĖTI. Paprašykite rišliai pasakyti paprastą sakinį (pvz.: lauke šviečia saulė).

P – Paprašykite jį arba ją PAKELTI abi rankas.

Dėmesio! Greta paminėtųjų yra dar vienas insulto atpažinimo požymis: paprašykite nukentėjusįjį iškišti liežuvį. Ir jeigu liežuvis yra kreivas arba neteisingos formos ir krenta į vieną ar į kitą pusę, tai yra taip pat insulto požymis. Jeigu jūs pastebėjote, kad nukentėjusysis negali atlikti kurių nors iš minėtų užduočių, nedelsdami kvieskite greitąją pagalbą ir atvykusiems medikams nupasakokite pastebėtus simtomus.  

Visada yra diena, kurioje nenorėtum būti buvęs, tad gyvenk, kad kiekviena diena būtų svarbi...

Į viršų