Alzheimerio liga. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Alzheimerio liga - tai lėtinė progresuojanti galvos smegenų liga, kurios metu plonėja nervų skaidulos, nyksta jų jungtys ir pačios nervinės ląstelės (vyksta neurodegeneracija), galvos smegenyse kaupiasi specifiniai baltymai (amiloidas, proteinas Tau), sutrinka normalūs biocheminiai informacijos perdavimo procesai. Tai dažniausiai senyvo amžiaus žmonių liga. Šią ligą pirmasis aprašė 1907 m. vokiečių gydytojas Aloizas Alzheimeris, kurio vardu ji ir pavadinta. Pasaulyje yra daugiau nei 30 mln, sergančių šia liga.

Priežastys

Daugumos Alzheimerio ligos atvejų pirminė etiologija nežinoma. Jeigu Alzheimerio liga yra susergama iki 65 m., tuomet ji yra susijusi su genais ir paveldima iš kartos į kartą.  Nustatytas Alzheimerio ligos ryšys su Dauno (Down) sindromu, taip pat ligos atsiradimui gali turėti įtakos patirtos galvos traumos, virusinės infekcijos, arterinė hipertenzija, estrogenų kiekio sumažėjimas moterims po menopauzės, apsinuodijimas aliuminiu.

Bendrai paėmus, viena aišku – jog ligs atsiradimui svarbi genetinių ir aplinkos faktorių sąveika.

Alzheimerio ligai įtakos turi:

  • Bloga socialinė ir ekonominė padėtis;
  • Menkas išsilavinimas;
  • Moteriškoji lytis;
  • Gyvenime buvęs ar esamas apsinuodijimas aliuminiu;
  • Galvos smegenų trauma;
  • Jei vienas iš šeimos narių serga Dauno sindromu;
  • Jeigu tėvai ar seneliai sirgo arba serga Alzheimerio liga.

Paplitimas

Demencija paprastai prasideda vyresniame amžiuje, dažniausiai virš 65 metų. Jos simptomus patiria apie 5 proc. visų vyresnių nei 65 metų asmenų, o virš 80 metų jų skaičius padaugėja iki 20 proc.

Alzheimerio liga gali susirgti ir jaunesni asmenys (iki 65 metų), tuomet liga greičiau progresuoja, pasireiškia kalbos, rašymo, skaitymo, veiklos sutrikimai; susirgus vyresniam žmogui, progresavimas lėtesnis, pagrindinis simptomas - blogėjanti atmintis.

Tačiau tik maždaug vienas iš 1000 žmonių, jaunesnių kaip 65 metų, suserga demencija.

JAV šiuo metu yradaugiau nei 5 mln sergančių šia liga, o pasaulyje per 30 mln. Išsivysčiusiose šalyse, tai trečia pagal dažnį mirties priežastis po vėžio ir širdies bei kraujagyslių ligų.

Vykdomi smegenų tyrimai, bandant patvirtinti, jog Alzheimerio liga tai III tipo cukrinis diabetas. Užblogavus insulino padavimą smegenims stebimi visi Alzheimerio ligos simptomai. Tačiau oficialiai ši informacija dar nepatvirtinta.

Į viršų