Alzheimerio liga. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Alzheimerio liga - tai lėtinė progresuojanti galvos smegenų liga, kurios metu plonėja nervų skaidulos, nyksta jų jungtys ir pačios nervinės ląstelės (vyksta neurodegeneracija), galvos smegenyse kaupiasi specifiniai baltymai (amiloidas, proteinas Tau), sutrinka normalūs biocheminiai informacijos perdavimo procesai. Tai dažniausiai senyvo amžiaus žmonių liga. Šią ligą pirmasis aprašė 1907 m. vokiečių gydytojas Aloizas Alzheimeris, kurio vardu ji ir pavadinta. Pasaulyje yra daugiau nei 30 mln, sergančių šia liga.

Tyrimas

  1. Apklausa. Daugiausiai informacijos suteikia paciento bei jo šeimos narių apklausa. Dažniausiai gydytojui tai duoda daugiausiai informacijos, ypač šeimos narių įvardinti sergančiojo asmenybės pokyčiai.
  2. Pažintinių funkcijų įvertinimas. Yra atliekami testai: laikrodžio piešimo testas, protinės būklės mini tyrimas (Mini – Mental State Examination), Alzheimerio ligos įvertinimo skalė.
  3. Retais atvejais, kuomet diagnozė ne visiškai aiški, o yra rimtų asmenybės sutrikimų pacientas yra siunčiamas psichiatro konsultacijai.
  4. Laboratoriniai tyrimai: paprastai šie tyrimai yra atliekami, siekiant išsiaiškinti ar simtomai nėra sukelti kitos vidaus organų ligos, kurią būtų galima išgydyti.
  5. Galvos kompiuterinė tomografija arba galvos magnetinio rezonanso tyrimas. Jis taip pat daromas įsitikinti ar nėra kitos patologijos, galėjusios sukelti simptomus. Alzheimerio ligos atveju matomas tik smegenų audinio nykimas (atrofija). 

Į viršų