Užsitęsęs nėštumas. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Užsitęsęs nėštumas – tai 42 savaites ir daugiau trunkantis nėštumas. Normaliai nėštumas trunka 40 savaičių. Simptomai: silpnesni, retesni vaisiaus judesiai, žalsvi vaisiaus vandenys, mažas jų kiekis, sausa raukšlėta naujagimio oda.

Patarimai ir profilaktika

Besilaukianti moteris turi laikytis subalansuoto darbo ir poilsio režimo, tinkamai maitintis, pakankamai judėti, daugiau būti gryname ore.
  • Kiekviena moteris turi žymėtis kiekvienų mėnesinių pirmą dieną (taip pat sutartiniais ženklais galima žymėti jų trukmę ir gausumą). Tai vertinga informacija gydytojui ne tik apskaičiuojant gimdymo terminą, nėštumo laiką, bet ir gydant daugelį kitų ginekologinių ligų (mėnesinių ciklo sutrikimus, difunkcinius kraujavimus iš gimdos).
  • Nėščioji turi užsirašyti datą, kada pirmąkart pajuto vaisiaus judesius, juos stebėti ir skaičiuoti. Susilpnėję vaisiaus judesiai – tai pirmas ženklas, kad vaisiui trūksta deguonies. Vaisiaus judesiai skaičiuojami nuo 30-32 nėštumo savaitės, nors nėščioji pajunta juos gerokai ankščiau (pirmąkart nėščia – apie 20 nėštumo savaitę, kartotinai nėščia – anksčiau, apie 18 nėštumo savaitę).
  • 2-3 kartus per dieną (po pusryčių, pietų, prieš miegą) gulėdama ant kairiojo šono, moteris 30 min. arba 1 val. skaičiuoja vaisiaus judesius. Normalu, jei jų yra 5 ir daugiau per pusvalandį arba 10 ir daugiau per valandą. Kai judesių mažiau negu 5 arba 10 (atitinkamai), reikia kreiptis pas gydytoją.
  • Kitas metodas – nėščioji kasdien nuo prabudimo momento ryte skaičiuoja vaisiaus judesių periodus per visą dieną bėgyje (esant gerai vaisiaus būklei, jų būna 10 ir daugiau). Kuomet vaisius sujuda dešimtą kartą, tą valandą pažymi specialioje judesių skaičiavimo lentelėje, kuri išduodama Moterų konsultacijoje ir yra prisegta prie Nėščiosios, gimdyvės ir naujagimio stebėjimo kortelės.
  • Nėščioji turi reguliariai lankytis pas ginekologą, kuris nustatys nėštumo trukmę, įvertins vaisiaus būklę ir nukreips į stacionarą.
  • Į viršų