Placentos pirmeiga. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Placentos pirmeiga – tai tokia patologija, kai placenta tvirtinasi prie apatinio gimdos segmento sienelių, dengia vidinius gimdos kaklelio žiomenis ir yra žemiau pirmeigės vaisiaus dalies.

Ligos eiga

Placentos pirmeiga yra viena sunkiausių nėštumo komplikacijų. Pagrindinis simptomas yra kraujavimas. Moteris gali pradėti kraujuoti bet kada nėštumo metu, tačiau dažniausiai antrojoje neštumo pusėje ir visada gimdymo metu. Išimtinais atvejais moteris nekraujuoja nėštumo metu iki pat gimdymo termino. Placentos pirmeigos atveju kraujuoja tik motina, vaisius gali nukraujuoti tik pažeidus pačią placentą. Moters būklė atitinka netekto kraujo kiekį. Kraujavimas paprastai prasideda be jokios priežasties, netikėtai, naktį, kai moteris miega. Jis gali būti pasikartojantis arba vienkartinis, be skausmo, kraujuojama į išorę. Kraujavimo intensyvumas labai nevienodas. Kraujavimą sukelia nuo gimdos sienos atsiskyrusi placentos dalis. Atsiskyrimo mechanizmas aiškinamas taip: nėštumo pabaigoje atsiranda nesmarkūs sąrėmiai, kurių moteris nejaučia. Tačiau šių sąrėmių metu išsitempia apatinė gimdos dalis ir, tempiantis gimdos sienelei, placenta pradeda po truputį atsiskirti nuo jos. Iš atsivėrusių tarpgaurelinių ertmių placentos buvusio prisitvirtinimo vietoje pradeda kraujuoti. Sąrėmiams praėjus, maži trombai užkemša kraujagysles, ir kraujavimas gali sustoti. Kartojantis tokiems nesmarkiems kraujavimams, moteriai vystosi mažakraujystė. Kraujavimas gali būti ir labai gausus, pavojingas gyvybei. Taip atsitinka gimdymo metu, esant centrinei placentos pirmeigai: gemaliniai vandenys negali nutekėti, vidinius žiomenis dengianti placenta trukdo vaisiaus galvutei normaliai įsistatyti į mažąjį dubenį ir slinkti gimdymo takais, atsidarinėjant ir plečiantis gimdos kakleliui, placenta vis labiau atsidalina nuo gimdos sienelių, vystosi gausus kraujavimas, ir gimdyvė gali mirtinai nukraujuoti. Jei placentos pirmeiga yra nevisiška, dalinė, tuomet, plyšus vaisiaus vandenų pūslės dangalams ir nutekėjus gemaliniams vandenims, vaisiaus galvutė įsistato į mažąjį dubenį, prispaudžia pirmeigės placentos kraštelį prie gimdymo kanalo sienos, ir kraujavimas sustoja. Tačiau esant nepakankamai gimdymo veiklai ar netaisyklingai statantis vaisiaus galvutei į mažąjį dubenį, atsiskyrusi placentos dalis neprispaudžiama, todėl gali smarkiai kraujuoti iš atvirų gimdos sienos kraujagyslių toje vietoje, kur placenta jau buvo atsiskyrusi.
Ištyrus nėščiąją, nustačius patologiją ir nuolat stebint gydytojui, nėštumas vystosi normaliai. Esant teisingai nėštumo priežiūrai, parinkus tinkamą nėštumo užbaigimo būdą, nei moters, nei vaisiaus sveikata nenukenčia.

Į viršų