Nėščiųjų lytinių organų infekcijos. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Lytinių organų infekcijomis moterys dažnai serga nėštumo metu dėl pasikeitusios lytinių hormonų pusiausvyros, susilpnėjusio imuniteto, dažnesnio šlapinimosi. Infekcija apima vaginito ir vaginozės klinikinius simptomus. Vaginito ir vaginozės simptomai žinomi kiekvienai moteriai – tai makšties išskyrų pokyčiai (kiekio, konsistencijos, kvapo), vulvos niežėjimas, perštėjimas, deginimas, skausmingi lytiniai santykiai, skausmingas šlapinimasis. Dažniausi infekcinės kilmės vulvovaginitai, priklausomai nuo pagrindinio sukėlėjo, yra bakterinė vaginozė, kandidozė, trichomonozė.

Priežastys

Bakterinė vaginozė – yra ne lytiniu keliu plintanti liga, tačiau būklė susijusi su lytiniu aktyvumu ir lytinių partnerių skaičiumi, nors serga ir lytinio gyvenimo negyvenančios moterys ir mergaitės. Šios ligos priežastis nėra visiškai aiški. Manoma, kad ją sukelia makštyje esančios bakterijos, kuomet sutrinka makštyje bakterijų pusiausvyra ir sumažėja laktobacilų kiekis. Šių bakterijų aptinkama ir nesergant bakterine vaginoze, tačiau jų būna gerokai mažiau. Moteru, sergančiųjų bakterine vaginoze, makštyje bakterijų yra nuo šimto iki tūkstančio kartų daugiau nei paprastai.
Kandidozė yra labai paplitusi infekcija, o pastojus, jos tikimybė dar labiau padidėja, nes augant nėštumui moters organizme didėja gliukozės bei kitų karbohidratų kiekis, taip pat susilpnėja ląstelinis imunitetas, ir tai gerina sąlygas šiam mikroorganizmui daugintis ir išgyventi. Kandidozę sukelia baltasis balkšvagrybis (Candida albicans). Jis aptinkamas sveikų moterų išskyrose ir diagnozuojamas apie 40 proc. nėščiųjų. Tačiau problema tampa tik tuomet, kai ima sparčiau daugintis ir užgožia kitus mikroorganizmus. Pastojus padidėjęs estrogenų kiekis skatina sparčiau gamintis glikogeną – taip sukuriama palankesnė terpė šiam grybeliui daugintis. Taip pat staigaus grybelio padaugėjimo priežastimi gali būti susidariusi palanki aplinka makštyje, pavyzdžiui, po gydymo antibiotikais, nusilpus imunitetui, dėl perdėtos higienos, sintetinio apatinio trikotažo, aptemptų drabužių. Tačiau dažnai priežastis taip ir lieka neišaiškinta. Vulvovagininė kandidozė yra antra pagal dažnį makšties liga po bakterinės varikozės.
Trichomonozė – lytiškai plintanti liga. Ją sukelia pirmuonis Trichomonas vaginalis. Trichomonozė dažnai pasireiškia kartu su kitomis lytiniu keliu plintančiomis ligomis (pav. gonorėja).

Į viršų