Menoragija. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Gausios mėnesinės, arba menoragija – per ilgas ir per gausus kraujavimas. Normalios mėnesinės paprastai trunka 3–5 dienas, daugiausia – 7. Jeigu kraujuojama ilgiau, galima teigti, kad mėnesinės ilgos. Tai jau yra priežastis kreiptis į gydytoją.

Priežastys

Menoragijos priežasčių yra labai daug, bet gausių mėnesinių priežastys skirstomos į 3 grupes: mažojo dubens organų patologija, sisteminės ligos ir disfunkciniai kraujavimai iš gimdos. Tarp dažniausių priežasčių yra vidinių lyties organų patologija bei disfunkciniai kraujavimai. Sisteminės ligos pakankamai reta menoragijos priežastis, tačiau dažniausiai labai rimti moters sveikatos sutrikimai. Jų tarpe dažniausiai pasitaiko kraujo krešumo ligos, žymiai rečiau – lėtinės kepenų bei inkstų ligos, hipotireozė bei sisteminės jungiamojo audinio ligos (pvz., raudonoji vilkligė).
Tarp mažojo dubens patologijos atvejų gausių mėnesinių dažniausia priežastis yra gerybinis gimdos auglys – mioma. Nors, tik 30 proc. miomų atvejų pasireiškia menoragija su mažakraujyste. Menoragijos pasireiškimas priklauso nuo miomos dydžio bei lokalizacijos. Gausiu, užsitęsiančiu kraujavimu mėnesinių metu ypač pasižymi pogleivinės, prisitvirtinusios kojyte, miomos. Kita mažojo dubens patologija, pasireiškianti menoragija 40-50 proc. atvejų, yra adenomiozė (gimdos kūno endometriozė). Iki šiol nėra visiškai aiškus kraujavimo mėnesinių metu mechanizmas esant adenomiozei. Manoma, kad priežastys kompleksinės, tarp kurių svarbų vaidmenį atlieka prostaglandinai. Panašaus pobūdžio kraujavimas galimas esant gimdos gleivinės polipui, nors dėl šios priežasties menoragija daug retesnė – 12 proc. atvejų. Daug grėsmingesnė situacija, kuri gali reikštis gausiu kraujavimu mėnesinių metu, yra gimdos gleivinės vėžys. Net 40 proc. moterų, sergančių vėžiu, nurodo šį reiškinį. Visos minėtos moters lyties organų ligos priskiriamos organinei patologijai.
Kitą menoragijos priežasčių grupę sudaro įvairūs disfunkciniai kraujavimai iš gimdos. Dalis jų susijusi su ovuliacijos pokyčiais dėl hormonų pusiausvyros sutrikimo. Pastarosios dažnesnės moters brendimo periodu bei prieš menopauzę. Beje, vykstant ovuliacijai, disfunkcinio kraujavimo priežastis dažniausiai (apie 80 proc.) yra funkciniai sutrikimai gimdos gleivinėje: prostaglandinų metabolizmo sutrikimai, pakitęs fibrinolizės aktyvumas, sumažėjusi lokali hemostazė. Visa tai skatina gausų kraujavimą mėnesinių metu.
 

Į viršų

Gydytojai

Akušeris ginekologas

Reitingas

Vilnius

Akušeris ginekologas

Reitingas

Vilnius

Akušeris ginekologas

Vilnius

Į viršų