Menoragija. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Gausios mėnesinės, arba menoragija – per ilgas ir per gausus kraujavimas. Normalios mėnesinės paprastai trunka 3–5 dienas, daugiausia – 7. Jeigu kraujuojama ilgiau, galima teigti, kad mėnesinės ilgos. Tai jau yra priežastis kreiptis į gydytoją.

Tyrimas

Patiriančių gausias mėnesines pacienčių tyrimas pakankamai sudėtingas. Jo tikslas ne tik konstatuoti menoragijos faktą, bet ir išsiaiškinti galimą jos priežastį. Visa tai reikalauja kompleksinio tyrimo, pradedant kryptingu pokalbiu, baigiant sudėtingais tyrimo metodais stacionaro sąlygomis. Ypač svarbu diferencinė diagnostika - tai padeda parinkti adekvatų menoragijos gydymo metodą.

Tyrimo pradžioje moteriai, besiskundžiančiai gausiomis mėnesinėmis, atliekami laboratoriniai kraujo tyrimai. Šie tyrimai suteikia informacijos apie nukraujavimo faktą bei kraujo krešumo rodiklius. Paskui siekiama kuo tiksliau diagnozuoti organinę lyties organų patologiją bei atmesti kitų sistemų organų ligas. Taigi tiksli diagnozė galima pasitelkus daugelį šiuolaikinių tyrimų: ultragarsinis tyrimas pro makštį, endoskopinis gimdos ertmės (histeroskopija) įvertinimas, histologinis biopsinės medžiagos tyrimas. Rečiau, bet diagnozei patvirtinti arba gydymui būtina atlikti laparoskopiją, kompiuterinę tomografiją arba magnetinio rezonanso tyrimą.

Kalbant apie prarasto kraujo kiekį, normalu yra netekti nuo 40 iki 70 ml kraujo per visas mėnesinių dienas. Jeigu moteris turi keisti paketus kas dvi valandas – tai pat parodo, kad mėnesinės gausios.

Objektyviai įvertinti netenkamo kraujo kiekį nėra lengva. Paprastai siūlomi pakankamai nepatogūs tyrimo metodai. Be to, tik apie 50 proc. moterų, žyminčių gausias mėnesines, iš tikrųjų netenka 80 ml ir daugiau kraujo jų metu. Iš tiesų „sunkias” – gausias mėnesines galima įtarti sulaukus teigiamo moters atsakymo į sekančius klausimus:

  • ar tenka naudoti mėnesinių metu ypač didelius higieninius paketus?
  • ar tenka keisti higieninius paketus dažniau nei kas 2 val.?
  • ar tenka naudoti dvigubą „apsaugą”: tamponą ir higieninius paketus?

Į viršų