Kiaušidžių cistos. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Kiaušidės cista – tai naujai atsiradęs patologinis darinys kiaušidėje, kai natūralioje kiaušidės ertmėje susikaupia sekretas. Cistos panašios į įvairaus dydžio „balionėlį”, apsuptą lygiu plonu dangalu ir užpildytą įvairios spalvos, skaidrumo, tirštumo, konsistencijos ir sudėties skysčiu. Cistos gali būti tiek vienoje kiaušidėje, tiek abiejose kiaušidėse vienu metu, pavienės arba daugybinės. Dažniausiai kiaušidžių cistos yra gerybinės ir funkcinės, t.y. atsiranda dėl kiaušidžių veiklos sutrikimo ir po tam tikro laiko pačios savaime, be jokio gydymo, išnyksta, nepalikdamos žymės.

Ligos eiga

Tai palyginti dažna moterų liga. Dažniausiai jos pasitaiko vaisingo amžiaus moterims ir būna gerybinės (sudaro net 30-40 proc. visos vaisingo amžiaus moterų kiaušidžių patologijos ir apie 90 proc. atvejų būna gerybinės). Kiaušidžių cistos nebūdingos mergaitėms iki brendimo bei moterims premenopauzėje ir postmenopauzėje (virš 45 metų), būna retai, todėl šio amžiaus merginoms ir moterims kiekvienu atveju, kai diagnozuojamos kiaušidės cistinis navikas, kruopščiai ištiriama, ar jis nėra piktybinis.

Folikulinė cista – tai plonasienis, apvalus, lygiu paviršiumi, aiškių kontūrų, vienkamerinis, užpildytas vandeningu skaidriu turiniu darinys, elastingos konsistencijos, mažas (dažniausiai mažesnis nei 10 cm skersmens), dažniau vienpusis – būna tik vienoje kiaušidėje, o ne abiejose. Šalia cistos aptinkamas normalus nepakitęs kiaušidės audinys. Kartais folikulinė cista gali gaminti moteriškus lytinius hormonus – estrogenus. Dažniausiai šios cistos atrofuojasi ir per 1-2 mėn. išnyksta savaime, be jokio pėdsako. Plyšus cistai, gali pasireikšti vidinis kraujavimas į pilvo ertmę; po to tiriant per makštį, buvusios cistos neberandama.

Geltonkūnio (arba liuteininė) cista nuo normalaus geltonkūnio skiriasi tik dydžiu (jos skersmuo iki 5-7 cm); iš tikrųjų tai yra funkcionuojantis cistinis geltonkūnis. Geltonkūnio cista dažniausiai taip pat išnyksta savaime, be jokio gydymo, po 1-2 mėn.

Tekaliuteininės cistos būna daugybinės, didelės, visada abiejose kiaušidėse; jų sienas iš vidaus dengia liuteininės ląstelės. Išgydžius pagrindinę trofoblastinę ligą, tekaliuteininės cistos išnyksta savaime, nėra operuojamos.

Priekiaušidinė cista gali būti didelė, iki 15-20 cm skersmens, ovalios formos, lygiu paviršiumi, prisipildžiusi vandeningo skaidraus sekreto. Jos kapsulę sudaro jungiamojo, raumeninio ir elastinio audinio skaidulos, vidinė kapsulės siena išklota epiteliu. Dažniausiai priekiaušidinė cista būna vienpusė, vienkamerinė, užklota plačiojo gimdos raiščio pilvaplėve. Šalia cistos randama visiškai nepakitusi kiaušidė. Paprastai ši cista savaime neišnyksta, ją reikia operuoti, išlukštenti ir pašalinti.

Intraligamentinė cista gali būti įvairaus dydžio, dažniausiai vienpusė ir vienkamerinė. Kartais jos išnyksta savaime arba gydomos hormoniniais vaistais, kartais jas tenka operuoti.

Dermoidinė cista – tai apvalus arba ovalus, balsvos matinės spalvos, įvairaus dydžio (net iki 10-15 cm skersmens) kiaušidės darinys. Jo lygi plona balsva siena panaši į odą. Cista sudaryta iš vienos kameros, pripildytos skystų, balsvai gelsvų riebalų. Cistos turinyje randama plaukų, kaulo elementų, net dantų. Cistos sienoje yra riebalinių ir prakaito liaukų, plaukų maišelių, riebalinio audinio. Dermoidinė cista dažniausiai aptinkama vienoje kiaušidėje (85% atvejų), turi vidutinio ilgio kojytę. Dėl savo nepaprastos sandaros ji dar vadinama teratoma (graikiškai – „stebuklas”). Ji yra gerybinė, gali išlikti neaptikta visą moters gyvenimą, bet pati niekada neišnyksta, šalinama tik operaciniu būdu.

Funkcinės cistos dažniausiai išnyksta savaime arba gydomos geriamaisiais hormoniniais preparatais, o kiti gerybiniai kiaušidžių navikai turi būti operuojami, nes daugelis jų yra linkę supiktybėti. Kai kurios cistos greitai auga; tokios cistos jokiu būdu nepaliekamos savieigai, stebimos, gydomos medikamentais arba operuojamos. Kadangi moters amžius yra vienas iš kiaušidžių navikų rizikos faktorių, todėl perkopus 40 metų amžiaus ribą, visos nustatytos cistos kruopščiai ištiriamos dėl piktybiškumo. Postmenopauzėje iš visų rastų cistų 7% būna folikulinės, 18% - liuteininės, 29-40% - gerybiniai kiaušidžių navikai, apie 36% - piktybiniai kiaušidžių navikai, t.y. funkcinių cistų žymiai sumažėja.

Į viršų