Gimdos kaklelio, makšties ir tarpvietės plyšimai gimdant. Simptomai, priežastys, eiga ir gydymas

Teksto dydis:


Dažniausi gimdymo takų sužalojimai yra gimdos kaklelio, makšties ir tarpvietės plyšimai. Gerokai rečiau pasitaiko dubens sąnarių sužalojimas, gimdos išvirtimas, gimdos kūno plyšimas, lytinių organų bei šlapimo takų, žarnų pratakos – fistulės. Simptomai: kraujavimas iš lytinių takų, tarpvietės spaudimas, tempimas, maudimas, sąrėminiai skausmai.

Natūralus gydymas

  • Kai gimdos kaklelio atsidarymas yra arti visiško (7-8-9 cm), moteris pajunta nenumaldomą norą stumti, stangintis, lyg tuštintis, ypač sąrėmių metu. Tačiau to daryti jokiu būdu negalima: jei moteris neklausys gydytojo ir sąrėmio metu pastums, vaisiaus galvutė ūmai smuktels žemyn gimdymo takais, ir ne visai atsidariusio gimdos kaklelio kraštai įplyš. Todėl, atsiradus norui stangintis, būtina keletą sąrėmių giliai pakvėpuoti ir stumti tik tada, kai leis gydytojas,.
  • Prieš pat užgimstant naujagimiui, galvutei veržiantis lauk, ji smarkiai tempia tarpvietę, jaučiamas veržimo, tempimo, deginimo, plėšimo jausmas. Tada, užgimus vaiko pakaušiukui, akušerė paprašo moters vieną sąrėmį nestumti, o tik paviršutiniškai pakvėpuoti per burną („lyg šuniukui”) ir nestumti. Šio sąrėmio metu užgimsta plačioji galvutės dalis – viršugalvio gumburai, todėl akušerė, tuo momentu spausdama tarpvietės audinius iš šonų ir stumdama juos žemyn, padaro daugiau vietos, sumažina audinių tempimą, nusmaukia juos nuo gimstančio vaiko veiduko ir apsaugo nuo tarpvietės plyšimo.
  • Jeigu tenka įkirpti ar vis dėlto tarpvietė nedaug įplyšo, siuvant būtinai pasakykite gydytojui, jei jums skauda, ir nekentėkite: skirtingiems žmonėms reikia skirtingo nuskausminamųjų kiekio; gydytojas visada suleis tiek vaistų, kiek reikia, kad jums neskaudėtų.
  • Pagimdžius, po kiekvieno pasišlapinimo reikia apsiplauti išorinius lytinius organus ir tarpvietę šiltu vandeniu (nepilant vandens į vidų!) ir nusausinti priglaudžiant ir sugeriant drėgmę (netrinant!) vienkartine servetėle.
  • Po kiekvieno pasituštinimo reikia apsiplauti išorinius lytinius organus, tarpvietę, išangės sritį šiltu tekančiu vandeniu ir bekvapiu vaikišku muilu (kryptimi iš priekio į užpakalį, o ne atvirkščiai!) ir nusausinti rankšluostėliu priglaudžiant.
  • Nei papildomos žolelių vonelės, nei gydomieji tepalai tarpvietės žaizdos gijimo nepagreitina.
  • Geriau dėvėti medvilnines, o ne sintetinio pluošto apatines kelnaites. Tinka įklotai, įklijuojami į kelnaites, negalima naudoti tamponų į makštį, taip pat nepatartina naudoti storų pačių pasigamintų įklotų iš marlės ir vatos, kurie gali sukelti odos iššutimą ir bloginti žaizdos gijimą.
  • Kol visiškai nesugijo tarpvietės žaizda (ir vėliau 6-8 savaites po gimdymo), negalima maudytis vonioje, baseine, jūroje, ežere ir kt. vandens telkiniuose, o tik po dušu ar tekančiu vandeniu, taip pat pageidautina 6-8 savaites po gimdymo neturėti lytinių santykių, kol moters lytiniai organai grįš į savo normalią būseną.

Į viršų